Directed by
Andrew Adamson |
Writing Credits (in alphabetical order)
Andrew Adamson | ... | (screenplay) |
Lloyd Jones | ... | (novel) |
Cast (in credits order)
Produced by
Andrew Adamson | ... | producer |
Tim Coddington | ... | executive producer |
James Dean | ... | executive producer |
Geoff Linville | ... | co-producer |
Catherine Madigan | ... | line producer |
Daniel Revers | ... | executive producer |
Robin Scholes | ... | producer |
Leslie Urdang | ... | producer |
Dean Vanech | ... | producer |
Timothy White | ... | executive producer |
Music by
Harry Gregson-Williams |
Cinematography by
John Toon |
Editing by
Sim Evan-Jones |
Casting By
Nikki Barrett |
Production Design by
Grant Major |
Art Direction by
Jill Cormack | ||
Mark Robins |
Set Decoration by
Megan Vertelle |
Costume Design by
Ngila Dickson |
Makeup Department
Dianne Ensor | ... | assistant makeup & hair designer / asst. makeup hair designer |
Gabrielle Jones | ... | makeup & hair designer |
Davina Lamont | ... | personal makeup artist |
Marese Langan | ... | personal hair and makeup designer to Hugh Laurie |
Renee McCarthy | ... | additional makeup artist |
Lisa Shearer | ... | additional makeup artist / assistant makeup artist |
Mark Knight | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Production Management
Anthony Brandonisio | ... | production executive: Olympus Pictures |
Rosemary Dority | ... | post-production supervisor |
Riel Roch Decter | ... | director of production: Olympus Pictures |
Dean Watkins | ... | head of production |
Second Unit Director or Assistant Director
Simon Ambridge | ... | first assistant director |
Emma Hinton | ... | second assistant director |
Ricky Silvester | ... | third assistant director |
Hannah Sutherland | ... | trainee assistant director |
Art Department
Zach Becroft | ... | Standby props new zealand |
Justin Buckingham | ... | prop maker |
Phil Chitty | ... | construction manager |
Matt Cornelius | ... | on-set art director |
Isadore William Crooks | ... | set designer |
Alistair Gillies | ... | concept artist |
Etienne Harris | ... | scenic painter |
Brendan Heffernan | ... | concept artist |
Gabriel Kearney | ... | set dresser: art department |
Penny Kerr | ... | set dresser |
Merv Lambarth | ... | foreman: construction (as Merv Lambert) |
Sue Mercer | ... | graphic designer |
Roger Murray | ... | prop manufacturer |
Paul Ny | ... | scenic painter |
Nick Riera | ... | props |
Kat Stephens | ... | art department coordinator |
Sam Storey | ... | assistant art director |
John Ternent | ... | carpenter |
Anya Whitlock | ... | set decoration fabricator |
Kevin Willcocks | ... | construction leading hand |
Sound Department
Neil Aldridge | ... | additional supervising dialogue editor |
Emile de la Rey | ... | dialogue editor |
Fred Enholmer | ... | sound mixer |
Alexis Feodoroff | ... | sound mix technician |
Amanda Heatley | ... | post-production producer |
Michael Hedges | ... | re-recording mixer |
Kyle D. Krajewski | ... | adr recordist |
Gilbert Lake | ... | re-recording mixer |
Matthew Lambourn | ... | additional sound editor |
Toby Lloyd | ... | mix assistant |
Darren Maynard | ... | additional sound editor |
Robyn McFarlane | ... | foley recordist |
Adrian Medhurst | ... | mix assistant |
Michael Miller | ... | adr mixer |
Tim Prebble | ... | sound designer |
Simon Riley | ... | assistant supervising sound editor |
Tom Scott-Toft | ... | additional sound editor |
Chris Todd | ... | supervising dialogue editor |
Mike Westgate | ... | sound mixer |
C.J. Withey | ... | boom operator |
Tim Chaproniere | ... | mix assistant (uncredited) |
Special Effects by
Gunner Ashford | ... | armourer |
Mike Cahill | ... | special effects technician |
Rob Gillies | ... | workshop supervisor: Weta Workshop, Silicone head (as Robert Gillies) |
Richard Schuler | ... | special effects supervisor |
Dordi Moen | ... | prosthetics painter: Weta Workshop (uncredited) |
Visual Effects by
Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' | ... | animation technical director: Weta Digital (as Shaun Friedberg) |
Matt Aitken | ... | visual effects supervisor: Weta Digital |
Daniel Ashton | ... | film recording technician: Weta Digital (as Dan Ashton) |
Erwann Baudet | ... | senior effects technical director: Weta Digital |
Alex Berson | ... | digital paint artist: Weta Digital |
Nick Booth | ... | film recording supervisor: Weta Digital |
Adam Bradley | ... | senior digital paint artist: Weta Digital |
Kristie Breslin | ... | models department manager: Weta Digital |
Andy Burmeister | ... | senior camera technical director: weta digital |
Alex Burt | ... | animation supervisor: Weta Digital |
Sanchari Chowdhury-Kesler | ... | textures coordinator (as Sanchari Chowdhury) |
Louis Cox | ... | camera technical director |
Paul Glubb | ... | visual effects producer |
Darwin Go | ... | visual effects artist |
Quentin Hema | ... | digital paint supervisor: Weta Digital |
Jason Howden | ... | compositor: Park Road Post |
Fergus Jack-Hinton | ... | visual effects artist: Park Road Post Productions |
Martin Kulig | ... | camera technical director: Weta Digital |
Kosta Lagis | ... | visual effects artist |
Jason Marlow | ... | camera td |
Meredith Meyer-Nichols | ... | visual effects producer |
James Ogle | ... | lead modeler: Weta Digital |
Christian Poullay | ... | camera td |
Craig Douglas Rattray | ... | rotoscope artist: Weta Digital |
Grant Roa | ... | visual effects production runner: Weta Digital |
James Shaw | ... | modeler: Weta Digital |
Albrecht Steinmetz | ... | visual effects: Weta Digital |
Sean Noel Walker | ... | lighting technical director |
Pete Williams | ... | film recording manager: Weta Digital |
Stephen Wilson | ... | digital compositor: Weta digital |
Piotr Fox Wysocki | ... | senior texture r&d and look dev artist |
Paul Marcus Wong | ... | visual effects coordinator: Weta Digital (uncredited) |
Stunts
Rodney Cook | ... | stunt coordinator: South Island Unit |
Aberline Kisu | ... | stunt double: Bougainville Matilda |
Steve McQuillan | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Grant Adams | ... | camera operator / steadicam operator |
Jackson Cullen | ... | lighting technician |
Julia Green | ... | second assistant camera: "a" camera |
Scott Harman | ... | best boy electrics |
Oli Harris | ... | key grip |
Effron Heather | ... | lighting technician |
Nick Hutchinson | ... | first assistant camera: "a" camera |
Russell Lloyd | ... | grip |
Jacob Slovak | ... | second assistant camera: "b" camera |
Ryan Spearman | ... | first assistant camera |
Jay Weston | ... | video assist operator |
Dylan Woolf | ... | plate photographer |
Casting Department
Yvonne Bennett | ... | extras casting coordinator |
Urvashi Chugani | ... | casting: UK |
Kelly Maracin Krieg | ... | extras casting coordinator assistant (: New Zealand)) |
Costume and Wardrobe Department
Sam Brown | ... | wardrobe assistant (as Samantha Brown) / wardrobe assistant |
Amy Craven | ... | costumer |
Libby Dempster | ... | costume textile artist |
Pip Lingard | ... | costume supervisor |
Ylona McGinty | ... | set costumer |
Liz McGregor | ... | assistant costume designer |
Michael McNamara | ... | breakdown assistant |
Ann Mockett | ... | pattern cutter |
Jenny Rushton | ... | key set costumer |
Editorial Department
Clare Brody | ... | data wrangler: Park Road Post Production |
Clare Burlinson | ... | digital intermediate colourist |
Victoria Chu | ... | deliverables mastering supervisor: Park Road Post Production / hd & digital deliverables mastering |
Joyce Kamille Cristal | ... | data wrangler: Park Road Post Production |
Gareth Evans | ... | mastering and deliverables |
Heidi Freeman | ... | first assistant editor |
Michael Harris | ... | digital intermediate operator |
Paul Harris | ... | projectionist: Park Road Post Production |
David Hollingsworth | ... | head of picture: Park Road Post |
Nina Kurzmann | ... | delivery producer |
Tom McHattie | ... | data wrangler |
Wattana Moeung | ... | data wrangler: Park Road Post Production |
Amber Marie Naveira | ... | data wrangler: Park Road Post (as Amber Marie Smith) |
Chris Plummer | ... | additional editor |
Matthew Wear | ... | mastering and deliverables |
Tim Willis | ... | on-line editor |
Jeannie Yeung | ... | data wrangler: Park Road Post Production |
Location Management
Gina Deakin | ... | location co-ordinator |
Brett Higginson | ... | location scout |
Peta Sinclair | ... | location manager |
Jordi Scott Smith | ... | location assistant |
Barry Smith | ... | location production assistant (uncredited) |
Music Department
Brett Adams | ... | guitar: additional music |
Usha Bhana | ... | music contractor |
Tony Buchen | ... | bass |
Julie Cooper | ... | vocals: soprano |
Tim Finn | ... | ukelele, multi instrumernts |
Peter Garuai | ... | composer: additional music |
Meri Gavin | ... | music editor |
Harry Gregson-Williams | ... | piano |
Dave Kahn | ... | violin: mandolin |
Graham Kennedy | ... | score recording engineer |
Ben King | ... | bass |
Philip Klein | ... | composer: additional music / conductor / piano |
Costa Kotselas | ... | music technical engineer |
James Langabeer | ... | flute |
Lois Len | ... | vocals |
Jamie Luker | ... | music mix engineer |
Malcolm Luker | ... | music score mixer |
Esther McIntosh | ... | orchestration coordinator |
Ladd McIntosh | ... | supervising orchestrator |
Kingsley Melhuish | ... | musician: conch |
Janiel Nekana | ... | vocals |
New Zealand Symphony Orchestra | ... | orchestra |
Andy Page | ... | music programmer |
Pidia Bamboo Flute Plauers | ... | performer: additional music |
Pol Pol Bamboo Flute Players | ... | performer: additional music |
Nigel Scott | ... | music editor |
Martin Tillman | ... | electric cello |
Script and Continuity Department
Kathleen Thomas | ... | script supervisor |
Transportation Department
Matt Johnston | ... | driver: cast |
Linda Musson | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
Amanda Beckner | ... | creative executive: Olympus Pictures |
Christopher W. Bodell | ... | VP of finance: Olympus Pictures |
David Boden | ... | production secretary |
Naomi Bowden | ... | assistant accountant |
Alan Brash | ... | production accountant |
Diana Cochrane | ... | assistant to Andrew Adamson |
Janine Dickins | ... | production supervisor |
Kathleen S. Dunn | ... | dialect coach: James Gaylyn |
Kylie Gaudin | ... | production coordinator |
Robert Gibson | ... | medic/safety supervisor |
Rachel Lucera-Fein | ... | assistant: Mr. Vanech |
Wayne McCormack | ... | animal coordinator |
Vicki O'Hagan | ... | communications executive |
Donna Pearman | ... | freight and travel coordinator |
Philippa Rennie | ... | legal and business affairs |
Cory Wood | ... | production staff |
Anthony S. Pratt | ... | workflow architect (uncredited) |
Glenn Tocher | ... | render wrangler (uncredited) |