Black Mirror (TV Series)
Metalhead (2017)
Full Cast & Crew
Directed by
David Slade |
Writing Credits (in alphabetical order)
Charlie Brooker | ... | (created by) |
Charlie Brooker | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Maxine Peake | ... | Bella | |
Jake Davies | ... | Clarke | |
Clint Dyer | ... | Anthony |
Produced by
Charlie Brooker | ... | executive producer / producer (showrunner) |
Joanne Crowther | ... | line producer |
Ian Hogan | ... | co-producer |
Annabel Jones | ... | executive producer |
Louise Sutton | ... | producer |
Cinematography by
Aaron Morton |
Editing by
Tony Kearns |
Casting By
Jina Jay |
Production Design by
Joel Collins | ... | series designer |
Catrin Meredydd |
Art Direction by
Jono Moles | ||
Robyn Paiba | ... | supervising art director |
Set Decoration by
Kate Beckly |
Costume Design by
Susie Coulthard |
Makeup Department
Marina Altomare | ... | prosthetics effects technician: silicone runner |
Demi Amat | ... | prosthetic effects technician: silicone runner |
Horacio Martinez | ... | special makeup effects artist |
Hannah Scott | ... | hair technician |
Production Management
Moira Brophy | ... | post-production supervisor |
Oliver Cockerham | ... | production manager |
Joel Stokes | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Jay Arthur | ... | first assistant director |
Sarah Jean Selway | ... | second assistant director |
Lydia Skawinski-Shearer | ... | third assistant director |
Art Department
Jean-Claude Allen | ... | propman |
Marc Ashmore | ... | carpenter |
Gabor Biro | ... | greensman |
Dave Blacker | ... | props |
Jamie Brown | ... | carpenter |
Scott Burgess | ... | props |
Alessandro Chirico | ... | conceptual artist |
Matthew Clark | ... | graphic designer |
Jamie Davies-Evans | ... | painter |
Callum Davison | ... | greensman |
Nick Dilworth | ... | construction manager |
Ian Dunne | ... | carpenter |
Hattie Gent | ... | assistant art director |
Laura Quinn Geyer | ... | concept artist (as Laura Quinn) |
Malcolm Holt | ... | property master |
Oliver Lajevardi | ... | carpenter |
Erica McEwan | ... | graphic art director |
Lee Mesure | ... | props |
Paul Michel | ... | props |
Bethany Mills | ... | graphics trainee |
Steven Murphy | ... | lead greensman |
Maggie Musial | ... | production buyer |
Carlos Nieto Lopez | ... | character designer |
Phil Noall | ... | standby art director |
Robert O'Brien | ... | carpenter |
Mark Piercy | ... | Prop Trainee / set dresser |
Andrew Piotrowski | ... | props |
Alex Stannus | ... | assistant art director |
Roger Tarry | ... | carpenter |
Brendan Houghton | ... | storyboard artist (uncredited) |
Sound Department
George Atkins | ... | adr mixer |
Richard Benny Bentham | ... | second assistant sound |
Aran Clifford | ... | sound mix technician |
Enos Desjardins | ... | sound effects editor |
Tim Fraser | ... | production sound mixer |
Sophia Hardman | ... | foley assistant |
Christer Melén | ... | sound effects editor |
Adam Mendez | ... | foley mixer |
Maddie Quarm | ... | sound assistant |
Matthew Skelding | ... | dialogue editor |
Joakim Sundström | ... | supervising sound editor |
Max Walsh | ... | re-recording mixer |
Special Effects by
Andy Adam | ... | senior special effects technician |
Dan MacIntyre | ... | senior special effects technician |
Russ Perkin | ... | special effects technician |
Ed Smith | ... | special effects supervisor |
Jules Roman | ... | special effects trainee krystian mallett makeu up effects ltd (uncredited) |
Visual Effects by
Des Anwar | ... | on-set visual effect supervisor |
Michael Bell | ... | visual effects supervisor |
Emma Braney | ... | cg artist |
Bianca-Lee Burgess | ... | matchmove artist: DNegTV |
Clare Cheetham | ... | production manager: Dnegtv (as Clare Heneghan) |
Nick Chiang | ... | prep artist |
Charles Chorein | ... | visual effects artist |
Tom Davies | ... | systems support: DNEG |
Katherine Durant | ... | digital compositor |
Lee Fisher | ... | roto/prep artist |
Sarah Gatefield | ... | matchmove artist: dneg tv |
Steven Godfrey | ... | cg supervisor |
David Gower | ... | lead rigger |
Haakon Gustavsen | ... | roto/paint artist |
Pete Hanson | ... | studio manager: Double Negative |
John Hardwick | ... | visual effects artist: IAC |
Joseph Hart Green | ... | visual effects editor |
James Paul HattSmith | ... | compositor: DNEG TV |
Louise Hussey | ... | exec vfx producer DNegTV |
Djordje Ilic | ... | lighting technical director: double negative |
Adam Jackson | ... | roto/prep artist |
Matthes Jacob | ... | matchmove artist |
Ben Johnston | ... | roto/prep artist |
Hayden Jones | ... | executive visual effects supervisor |
Kenn Hedin Kalvik | ... | digital compositor: DNEG |
Connor Kitto | ... | matchmove supervisor: DnegTV |
Stafford Lawrence | ... | visual effects |
Xavier Lestourneaud | ... | fx supervisor: DNEG |
Pete Levy | ... | visual effects producer: DNegTV |
Tord Liljedahl Tønnesen | ... | roto/prep artist |
Alice Locuratolo | ... | digital compositor |
Alex James Macieira | ... | animator / animator: double negative tv |
Russell McLean | ... | visual effects producer |
Minal Mistry | ... | matchmove artist: Double Negative |
Elizabeth Mitchell | ... | visual effects artist: dneg tv |
James Moxon | ... | 2d supervisor: DNegTV |
Jay Murray | ... | compositor |
Zibele Mvila | ... | data wrangler |
Paul Nelson | ... | cg build supervisor: DnegTV |
Eoin O'Sullivan | ... | digital compositor: dneg |
Mark Pascoe | ... | head of cg: DNegTV |
Daniel Pettipher | ... | senior production manager: DNEGTV |
Jack Rhys Phillips | ... | roto/prep supervisor: DNegTV |
Jordan Rice | ... | 2d visual effects runner |
Iestyn Roberts | ... | visual effects |
Andrew Robertson | ... | visual effects |
James Francis Sutherland Robson | ... | 3D generalist TD (as James Robson) |
Eleanor Rogers | ... | digital compositor |
Michal Skowron | ... | matchmove artist: DnegTV |
Yanko Slavov | ... | machmove artist |
Jean-Clement Soret | ... | digital colourist |
Jason Summersgill | ... | compositor: Double Negative |
Matteo Sunda | ... | rotoscope and prep artist: DnegTV |
Sawan Thakrar | ... | lead previs artist |
Terry Tsang | ... | roto/prep artist: DNegTV |
Robert Vassie | ... | visual effects coordinator: DNegTV |
James Woods | ... | visual effects line producer: DNegTV |
Michael Zannetou | ... | release manager, production technology |
Joshua Deakin | ... | pipeline atd: Double Negative (uncredited) |
Stunts
Gary Arthurs | ... | stunt driver |
Andy Bennett | ... | stunt coordinator |
Ben Essex | ... | stunt double: Clint Dyer |
Jessica Hooker | ... | stunt double: Maxine Peake |
Camera and Electrical Department
Eddie Adcock | ... | electrician |
Andrew Bradley | ... | aerial camera assistant / second unit first assistant camera |
Matt Choules | ... | first assistant camera: aerial unit |
Kriss Dallimore | ... | second assistant camera |
Tom Guy | ... | best boy |
Gareth Harfoot | ... | aerial camera operator |
David Holliday | ... | key grip |
Ricky Hunter | ... | stand-by rigger |
Mark Johnson | ... | electrician |
Callum Just | ... | lab supervisor |
Fredericka Lathbridge | ... | camera trainee: dailies |
James Leckey | ... | first assistant camera: a camera |
Frank Marin | ... | digital imaging technician |
Shaun Mone | ... | gaffer |
Nick Poole | ... | camera trainee: dailies |
Jonathan Prime | ... | still photographer |
Amy Rixon | ... | electrician |
Dani Rose | ... | drone pilot |
Adam Sculthorp | ... | aerial cameraman |
James Shovlar | ... | digital imaging technician |
Steve Tatham | ... | electrician |
Nicholas Clarke | ... | electrician (uncredited) |
Animation Department
Yarim Machado Galvan | ... | animator |
Francesca Salvatore | ... | animator |
Amelie Talarmain | ... | animator: Double Negative TV |
Colin Tunnicliffe | ... | animator |
Casting Department
Olivia Brittain | ... | casting assistant |
Alice O'Donoghue | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Caitriona Anglim | ... | set costumer |
Gabrielle Edmunds | ... | set costumer |
Hannah Glossop | ... | costume supervisor |
Jessie Noakes | ... | set costumer |
Editorial Department
Elliot Bick | ... | data management |
Judith Fleeton | ... | dailies coordinator |
Alex Gascoigne | ... | digital intermediate manager |
Simon Giblin | ... | on-line editor |
Kallis Kyriacou | ... | first assistant editor |
Diogo Oliveira | ... | data management |
Raul Sevilla | ... | data management |
Benjamin Stower | ... | post-producer |
Location Management
Summer Greenwood | ... | location marshal |
Mattheus Makowsky | ... | set production assistant |
Spencer Normington | ... | location manager |
Darren Pratt | ... | location scout |
Music Department
Davide Anselmi | ... | composer: additional music (as Anselmi Davide) |
Al Green | ... | music editor |
Amelia Hartley | ... | music supervisor |
Script and Continuity Department
Karen Jones | ... | script supervisor |
Chandni Lakhani | ... | assistant script editor |
Transportation Department
Symon Butcher | ... | unit driver |
Kamil Cieslak | ... | facilities account manager |
Additional Crew
Rowan Arthur | ... | runner: uk |
Sarah Bishop | ... | cashier |
Liam Byrne | ... | armourer supervisor / key armourer |
Rob Done | ... | EPK Producer |
Liam Fitzpatrick | ... | production runner |
Samuel Harman | ... | assistant production coordinator |
Georgia Hume | ... | production coordinator |
Nick Irving | ... | legal & business affairs |
Kate Jagger | ... | payroll: accountant |
Jonah Mayfield | ... | production secretary |
Holly Mellors | ... | legal & business affairs |
Harry Skinner | ... | accounts assistant |
Rebecca Warren | ... | assistant production coordinator |
Stuart Woodward | ... | production finance |
Fergus Wright | ... | safety advisor |