Directed by
Armagan Ballantyne |
Writing Credits (in alphabetical order)
Briar Grace Smith | ... | (writer) |
Cast (in credits order)
Isaac Barber | ... | Tai | |
Hato Paparoa | ... | Kimi | |
Melanie Mayall-Nahi | ... | Melody | |
McCarthy Pearse | ... | Darren | |
Jim Moriarty | ... | Gibby | |
Richmond Patua | ... | Rongo | |
Nancy Brunning | ... | Joy | |
Shayne Biddle | ... | Gene | |
Trearjn Prangley | ... | Ani | |
Sade Raukawa | ... | Lydia | |
Stevie Raukawa | ... | Lydia | |
Matthew Sunderland | ... | Hunter | |
Pare Paseka | ... | Tirea | |
Denise Proctor | ... | Nan | |
Joanne Daniels | ... | Kai Karanga | |
Briar Grace Smith | ... | Kai Karanga | |
Charlie Dunn | ... | Pallbearer | |
Wiremu McMath | ... | Kaumatua | |
William Love | ... | Amon | |
Kingi Allen | ... | Baxter | |
Kikorangi Marston-Te Hira | ... | Simon | |
Karl Willetts | ... | Party Boy 1 | |
Louis Kemara | ... | Party Boy 2 | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Mick Innes | ... | Conner |
Produced by
Karl Baumgartner | ... | co-producer |
Fiona Copland | ... | producer |
Richard Fletcher | ... | executive producer |
Raimond Goebel | ... | co-producer |
Tainui Stephens | ... | associate producer |
Judith Trye | ... | line producer |
Music by
Peter Golub | ... | co-composer |
Warren Maxwell | ... | co-composer |
Cinematography by
Bogumil Godfrejów | ... | (as Bogumil Godfrejow) |
Editing by
Elizabeth Kling |
Casting By
Suzanne McAleer |
Production Design by
Rick Kofoed |
Art Direction by
Mark Grenfell | ||
Guy Treadgold |
Set Decoration by
Megan Vertelle |
Costume Design by
Kirsty Cameron |
Makeup Department
Claire Rutledge | ... | makeup artist |
Deb Watson | ... | makeup designer / makeup supervisor |
Production Management
Rosemary Dority | ... | post-production supervisor |
Viola Fügen | ... | production supervisor: Germany |
Mihi Morehu | ... | unit manager |
Jo Tagg | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Jon Baxter | ... | second unit director |
Sarah Bicknell | ... | second assistant director (as Sarah Lowe) |
Andrew Commis | ... | second unit photography |
Joe Nolan | ... | first assistant director |
Jacqui Pryor | ... | third assistant director |
Andrew Stroud | ... | second unit photography |
Art Department
Antony Cattermoul | ... | standby props |
Phil Gregory | ... | prop maker |
David Gunson | ... | storyboard artist |
Troy Hannett | ... | head scenic artist |
Wade Hannett | ... | lead scenic artist |
Kate Highfield | ... | art department manager |
Matt Kleinhans | ... | assistant sculptor |
Kate Lang | ... | sculptor |
Alan McFetridge | ... | art assistant |
Will Worsp | ... | art department runner |
Sound Department
Neil Aldridge | ... | adr recordist / dialogue editor |
Hayden Collow | ... | sound effects editor |
Richard Flynn | ... | sound recordist |
Melanie Graham | ... | sound effects editor |
Greg Junovich | ... | adr recordist |
Stefan Korte | ... | re-recording mixer |
Robyn McFarlane | ... | foley recordist |
Polly McKinnon | ... | supervising sound editor |
Dave Whitehead | ... | sound designer / supervising sound editor |
Mark Williams | ... | boom operator |
Visual Effects by
Daniel Ashton | ... | scanning and recording technician (as Dan Ashton) |
Jon Baxter | ... | flame artist |
Nick Booth | ... | scanning and recording supervisor |
Paul Dickson | ... | compositor / flame artist |
Paul Freeman | ... | flame artist |
Melissa Goddard | ... | flame artist |
Carolin Manz | ... | titles |
Leah Morgan | ... | titles |
Puck Murphy | ... | flame artist |
Mike Robinson | ... | flame artist |
Stephen Roucher | ... | scanning and recording technician |
Luke Savage | ... | titles |
Pete Williams | ... | scanning and recording manager |
Leon Woods | ... | flame artist |
Ivan Lima | ... | vfx internship: Perceptual Engineering (uncredited) |
Stunts
Matt Bennett | ... | stunt double |
Mark Harris | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Kane Asher | ... | assistant grip |
Sam Bailey | ... | clapper loader / second assistant camera |
Sam Bailey | ... | second assistant camera |
Eddie Geddes | ... | lighting assistant |
Bogumil Godfrejów | ... | camera operator (as Bogumil Godfrejow) |
Himiona Grace | ... | still photographer |
Kirsten Green | ... | first assistant camera / focus puller |
Stephen Joyce | ... | generator operator / genie operator |
Brian Laird | ... | best boy |
Rob Marsh | ... | director of photography: second unit |
Kirstie McDiarmid | ... | video split operator |
Grant McKinnon | ... | gaffer |
Tommy Parks | ... | assistant grip |
Kerry Peck | ... | lighting assistant |
Gareth Robinson | ... | key grip |
Tera Tehei | ... | trainee grip |
Carl Vennimore | ... | grip |
James Young | ... | lighting assistant |
Casting Department
Jonny Kennerley | ... | casting assistant (as Jonathan Kennerley) |
Larissa Lofley | ... | casting assistant |
Maria Ines Manchego | ... | additional casting |
Costume and Wardrobe Department
Cecilie Bridgford | ... | costume assistant (as Cecile Bridgford) |
Melody Newton | ... | costume stand-by |
Editorial Department
Billy Campbell | ... | assistant editor |
Dayahn Cornelius | ... | avid assistant |
Julia Drache | ... | assistant editor |
Damian McDonnell | ... | assistant editor |
Meike Weimann | ... | colorist |
Location Management
Damion Nathan | ... | location assistant |
Clayton Tikao | ... | location manager |
Sean Tracey-Brown | ... | location scout |
Music Department
Cam Ballantyne | ... | music consultant |
Robert Dick | ... | musician: flutes |
Alistair Fraser | ... | Maori instruments |
Mark Wheaton | ... | music mixer |
Script and Continuity Department
Michael Goldenberg | ... | script consultant |
Troy Kennedy Martin | ... | script consultant (as Troy Kennedy-Martin) |
Kathleen Thomas | ... | script supervisor |
Taika Waititi | ... | script consultant (as Taika Cohen) |
Transportation Department
Spencer Faulkner | ... | swing driver |
Joe Salmen | ... | driver |
Additional Crew
Ole Alsaker | ... | rushes runner |
Anna Bates | ... | chaperone |
Michael Beran | ... | production staff |
Ulrike Bojahr | ... | production accountant |
Kylie Cook | ... | production assistant |
Gwendolyn Cornelius | ... | production coordinator |
Maya Dalziel | ... | acting coach |
Anna Dunn | ... | production assistant |
Caroline Girdlestone | ... | animal trainer |
Phillip Gore | ... | production accountant |
Blair Ihaka | ... | second unit assistant |
Kereti Kanawa | ... | facilities manager |
Tesha Kapea | ... | rushes runner |
Camelia Karlic | ... | production coordinator: germay |
Mark Kinaston-Smith | ... | animal trainer |
Martin Knoll | ... | digital laboratory supervisor |
Karl Koller | ... | safety coordinator/medic |
Brian Mahony | ... | insurance broker |
Rongo Makaua | ... | Hokianga liaison |
Maria Ines Manchego | ... | assistant to director / second unit assistant |
Andrew Marshall | ... | assistant to producer |
Jane Samson | ... | production assistant |
Joan Scheckel | ... | workshop development |
Emma Smyth | ... | production coordinator |
Rainer Teusner | ... | financial supervisor |
Jason White | ... | second unit assistant |
Thanks
Marten Rabarts | ... | thanks |