Directed by
Christopher Cain |
Writing Credits (WGA)
Jill Mazursky | ... | (written by) (as Jill Mazursky Cody) & |
J.J. Abrams | ... | (written by) (as Jeffrey Abrams) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Lou Arkoff | ... | co-producer |
Julie Bergman Sender | ... | producer |
Roger Birnbaum | ... | producer |
Jill Mazursky | ... | executive producer (as Jill Mazursky Cody) |
Richard H. Prince | ... | co-producer |
Music by
Randy Edelman |
Cinematography by
Dean Semler | ... | director of photography |
Editing by
Jack Hofstra |
Casting By
Florida | ||
Rick Montgomery | ||
Dan Parada |
Production Design by
Lawrence Miller |
Art Direction by
Phil Dagort | ||
Michael Rizzo |
Set Decoration by
Cloudia Rebar | ... | (as Cloudia) |
Costume Design by
Lizzy Gardiner |
Makeup Department
John M. Elliott Jr. | ... | makeup department head |
Production Management
Miguel Ángel Poveda | ... | post-production supervisor |
Richard H. Prince | ... | production manager |
Veronique Vowell | ... | production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Ty Arnold | ... | second second assistant director |
Linda Brachman | ... | first assistant director: second unit |
Gary Capo | ... | second unit director |
Clifford C. Coleman | ... | first assistant director |
Mickey Gilbert | ... | second unit director |
Hope R. Goodwin | ... | second assistant director |
Sean Kavanagh | ... | second assistant director |
Scott Metcalfe | ... | key second assistant director |
Doug Metzger | ... | first assistant director |
Daniel Lee Oroszco | ... | dga trainee |
Daniel Orozco | ... | second second assistant director |
Perry Santos | ... | second assistant director: second unit |
Brian Steward | ... | second second assistant director: second unit |
Diana E. Williams | ... | second assistant director: second unit (as Diana Williams) |
Art Department
David Alban | ... | foreman |
Scott M. Anderson | ... | set dresser |
Pedro Barquin | ... | stand-by greensman |
Jason Bedig | ... | leadman |
John Bullard | ... | propmaker |
Debbie Charboneau | ... | construction auditor: Deborah Charboneau |
Laureen Clarke | ... | art department coordinator |
Lisa A. Corbin | ... | swing gang |
Stephen I. Erdberg | ... | property master: second unit |
Louie Esparza | ... | Laborer |
Michael J. Flynn | ... | set dresser |
Richard Fojo | ... | set designer |
Mark Garner | ... | set designer |
Serge Genitempo | ... | stand-by painter |
Claudia Gilligan Ivanjack | ... | paint foreman |
Erik Grasteit | ... | assistant property master |
Charles Guanci Jr. | ... | set dresser |
Tom Ivanjack | ... | head paint foreman |
Richard E. Kruder | ... | property maker: Florida |
Barbara Mesney | ... | set designer |
Andrew Neskoromny | ... | set designer |
Christopher Scheetz | ... | construction foreman |
Russell J. Smith | ... | assistant art director |
Chris Snyder | ... | construction coordinator |
Ann Stacy | ... | camera scenic |
Julie Witherington | ... | on-set dresser (as Julie Sexsmith) |
Rick A. Young | ... | set dresser |
John Zemansky | ... | property master |
Sound Department
Rick Ash | ... | re-recording mixer |
Todd Bassman | ... | sound mixer |
Tim Cooney | ... | sound mixer |
Andy D'Addario | ... | re-recording mixer |
Tom E. Dahl | ... | re-recording mixer (as Tom Dahl) |
Dino Dimuro | ... | sound designer / sound effects editor |
Richard Dwan Jr. | ... | adr editor / dialogue editor |
Eric Gotthelf | ... | foley mixer |
Rick Morris | ... | sound effects editor |
Mark Ormandy | ... | additional sound |
Alberto Saad | ... | utility sound |
David Stanke | ... | assistant sound editor |
Mark P. Stoeckinger | ... | supervising sound designer |
Special Effects by
Gary D. Bierend | ... | special effects assistant |
Terry Chapman | ... | special effects |
Michael Clarke | ... | special effects |
Mike Edmonson | ... | special effects supervisor |
Dan Gaspar | ... | special effects foreman / special effects technician |
Jim Greenall | ... | animatronic designer and fabricator: alligator |
Jeff Jarvis | ... | special effects coordinator |
Michael A. Tice | ... | special effects technician |
Visual Effects by
Mark A. Brown | ... | software specialist: VIFX (as Mark Brown) |
Erik Henry | ... | visual effects supervisor |
Jeff Matakovich | ... | visual effects |
Paul Taglianetti | ... | visual effects crew: VIFX |
Stunts
Phil Adams | ... | stunts |
Christi Baeurle | ... | stunts |
Christine Anne Baur | ... | stunts (as Christine Baur) |
Tony Brubaker | ... | stunt double: Mr. Glover / stunts |
William H. Burton Jr. | ... | stunts (as Billy Burton Jr.) |
Wally Crowder | ... | stunts |
Lisa Dempsey | ... | stunts |
Shane Dixon | ... | stunt coordinator |
Eddy Donno | ... | stunts |
Chris Durand | ... | stunts |
Tony Epper | ... | stunts |
Donna Evans | ... | stunts |
Roy Farfel | ... | stunt double: Mr. Pesci |
Steve Filmore | ... | stunts |
Christian J. Fletcher | ... | stunts (as Chris Fletcher) |
Mickey Gilbert | ... | stunts |
Tim Gilbert | ... | stunt coordinator: second unit |
Sandra Lee Gimpel | ... | stunts (as Sandra Gimpel) |
Charlie Goff | ... | stunts |
Tanya Goodson | ... | stunts |
Gary Guercio | ... | stunts |
Anita Hart | ... | stunts |
Steve Hart | ... | stunts |
Rosine 'Ace' Hatem | ... | stunts (as 'Ace' Hatem) |
Mitch House Jr. | ... | stunts |
Linda Fetters Howard | ... | stunts (as Linda Fetters-Howard) |
Jamie Keyser | ... | stunts |
Gene LeBell | ... | stunts |
Jimmy Lewis Jr. | ... | stunts |
Diana R. Lupo | ... | stunts (as Diana Lupo) |
Lisa Madison | ... | stunts |
Eddie Matthews | ... | stunts |
Gene McLaughlin | ... | stunts |
Doug Metzger | ... | stunts |
Francine Morris | ... | stunts (as Francine 'Scene' Morris) |
Alfred Nittoli | ... | stunts |
Jim O'Rear | ... | stunts |
Manny Perry | ... | stunts |
Chuck Picerni Jr. | ... | stunts (as Charles Picerni Jr.) |
Eddie Raymond Rewis | ... | stunts |
Christina Ritzi | ... | stunts (as Christina Fetters) |
Steven Ritzi | ... | stunts (as Steve Ritzi) |
Jimmy N. Roberts | ... | stunts |
Jimmy Romano | ... | stunts |
Ronnie Rondell Jr. | ... | stunts |
Michael Runyard | ... | stunts |
William Scharpf | ... | stunts (as Bill Scharpf) |
Richard Smith | ... | stunts |
Debra Tali | ... | stunts |
Amy Stephen Wilder | ... | stunts (as Amy Wilder) |
Glenn R. Wilder | ... | stunts (as Glenn Wilder) |
Janet Wilder | ... | stunts |
Scott Wilder | ... | stunts |
Alton Ford | ... | stunt driver (uncredited) |
Tommy Mack Turvey | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Kurt Beckler | ... | grip |
Robert Beverlin | ... | assistant camera |
Kirk Bloom | ... | second assistant camera |
Richard Bowen | ... | camera operator: second unit (as Dick Bowen) |
Gary Capo | ... | camera operator: second unit |
Thomas M. Dangcil | ... | lamp operator |
Doug Ednie | ... | lighting technician |
C.W. Fallin | ... | cinematographer: additional unit |
Edward Filian | ... | grip |
Megan Forste | ... | camera loader |
James J. Gilson | ... | chief lighting technician |
Michael Guthrie | ... | key grip: rigging crew |
Kim Heath | ... | best boy grip |
Joe Humphreys | ... | electrician |
Joe Martens | ... | lighting technician |
Tim McGinnis | ... | chief lighting technician / rigging gaffer |
Mike McGowan | ... | second assistant camera |
Charles Newhart | ... | lighting technician |
Mark O'Kane | ... | camera operator: "a" camera / steadicam operator |
William Eddie Paul | ... | grip |
Brad Peterman | ... | first assistant camera: "a" camera, second unit |
Mitch Reeves | ... | grip (as James M. Reeves) |
David A. Santos | ... | grip |
Jon Tilton | ... | best boy grip: second unit |
Jeff Togno | ... | Rigging electric |
Earl C. Williman | ... | rigging best boy electric |
John Winner | ... | camera operator: second unit |
Scott Young | ... | assistant chief lighting technician |
Animation Department
Jim Boulden | ... | animatronics and puppets creator |
Casting Department
Lisa S. Beasley | ... | extras casting |
Lauris Freeman | ... | casting associate |
Ellen Jacoby | ... | extras casting |
Anna Liza Recto | ... | casting associate: New York |
J.P. Shields | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
John Patrick Doyle | ... | costumer |
Nancy Malone | ... | assistant to costume designer (as Nancy Rhodes) |
Richard Schoen | ... | costumer |
Editorial Department
Lynn Leonhard | ... | assistant editor |
Kristina Trirogoff | ... | first assistant editor |
Michael Wertz | ... | first assistant editor |
Location Management
Karlene Gallegly | ... | location manager: second unit |
Jule Ann Jappe | ... | assistant location manager: New Jersey |
Stephen Mapel | ... | location manager |
Martine White | ... | location manager: second unit |
Music Department
Elton Ahi | ... | score mixer / score recordist |
Andy Bass | ... | scoring crew |
Julian Bratolyubov | ... | music preparation |
Sandy De Crescent | ... | orchestra contractor (as Sandy DeCrescent) |
Jim DeCicco | ... | assistant music editor |
Randy Edelman | ... | conductor |
Ralph Ferraro | ... | orchestrator |
Marc Gebauer | ... | score recordist (as Mark Gebauer) |
Kathy Nelson | ... | executive in charge of music: Walt Disney |
Bill Olson | ... | scoring crew (as Bill Olsen) |
Irl Sanders | ... | additional scoring engineer |
Kirsten Smith | ... | scoring crew |
Damon Tedesco | ... | scoring crew |
Jill Tengan | ... | additional scoring engineer (as Jill Tangan) |
E. Gedney Webb | ... | music editor |
Greg De Belles | ... | composer: additional music (uncredited) |
Norman Ludwin | ... | musician: bass (uncredited) |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet (uncredited) |
James Thatcher | ... | musician: French horn (uncredited) |
Sebastian Toettcher | ... | musician: cello (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Script and Continuity Department
Jillian Amburgey | ... | script supervisor |
Suzanne Gundlach | ... | script supervisor |
Transportation Department
Steve Bonner | ... | driver: special equipment |
Chris Ferrence | ... | driver |
Frank Mejerski | ... | transportation coordinator |
Aaron Skalka | ... | transportation co-captain |
Michael Young | ... | transportation captain (1997) |
Additional Crew
Ron Bawden | ... | puppeteer |
Lamonte Bell | ... | payroll accountant |
Lark Bernini | ... | production coordinator |
Jim Boulden | ... | puppeteer |
Totch Brown | ... | technical advisor |
Debbie Charboneau | ... | construction auditor (FL) (as Deborah Charboneau) |
Angie Lee Cobbs | ... | assistant: Mr. Cain |
Kristen M. D'Angelo | ... | assistant to technical advisor |
Lionel Douglass | ... | stand-in: Mr. Glover |
Ned Dowd | ... | head of production: Caravan Pictures |
Mike Edmonson | ... | second unit supervisor |
Deborah Smith Ford | ... | assistant technical advisor to Totch Brown |
Thom Fountain | ... | puppeteer |
Gary Gillingham | ... | production accountant |
Craig Glaser | ... | craft service 2nd unit |
Jim Greenall | ... | puppeteer |
Moby Griffin | ... | marine coordinator (as John O. 'Moby' Griffin) |
Tami House | ... | airboat coordinator: Florida |
Cory Izett | ... | assistant marine coordinator |
Katrina Kirby | ... | assistant accountant |
Clinton Lynch | ... | puppeteer |
Greg Manion | ... | puppeteer |
Rob Meisenholder | ... | first assistant production accountant |
Arthur J. Miller Jr. | ... | railroad coordinator (as Art Miller) |
Fred Moyse | ... | set paramedic |
Vincent Niebla | ... | puppeteer |
Alfred Nittoli | ... | stand-in: Mr. Pesci |
Claire Raskind | ... | unit publicist (as Claire S. Raskind) |
Sheri Reeves | ... | production accountant |
Deborah Ross | ... | title designer |
Ahmed Saker | ... | key set medic |
Michele Shofner | ... | voice |
B.J. Smith | ... | key set medic |
Drew Smith | ... | caterer |
Troy Waters | ... | marine crew |
Trevor Waterson | ... | assistant production coordinator |
Melissa Wiechmann | ... | production coordinator |
Brian Szot | ... | accounting assistant (uncredited) |
Thanks
Janet Wilder | ... | in memory of (as Janet Peters Wilder) |