Directed by
Uli Edel |
Writing Credits (WGA)
Angela Sommer-Bodenburg | ... | (novel) |
Karey Kirkpatrick | ... | (screenplay) & |
Larry Wilson | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order)
Jonathan Lipnicki | ... | Tony Thompson | |
Richard E. Grant | ... | Frederick | |
Jim Carter | ... | Rookery | |
Alice Krige | ... | Freda | |
Pamela Gidley | ... | Dottie Thompson | |
Tommy Hinkley | ... | Bob Thompson | |
Anna Popplewell | ... | Anna Sackville-Bagg | |
Dean Cook | ... | Gregory Sackville-Bagg | |
Rollo Weeks | ... | Rudolph Sackville-Bagg | |
John Wood | ... | Lord McAshton | |
Ed Stoppard | ... | Von Sackville-Bagg | |
Jake D'Arcy | ... | Farmer McClaughlin | |
Iain De Caestecker | ... | Nigel | |
Scott Fletcher | ... | Flint | |
Johnny Meres | ... | Teacher | |
Georgie Glen | ... | Babysitter Lorna | |
Elizabeth Berrington | ... | Elizabeth McAshton | |
Harry Jones | ... | Caretaker | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Nick Smith | ... | Mailman (uncredited) | |
Robert Yates | ... | Removal Man (uncredited) |
Produced by
Klaus Bauschulte | ... | co-producer |
Alexander Buchman | ... | executive producer |
Richard Claus | ... | producer |
Samuel Hadida | ... | executive producer |
Carsten H.W. Lorenz | ... | co-producer |
Daniel Musgrave | ... | associate producer |
Anthony Waller | ... | executive producer |
Larry Wilson | ... | executive producer |
Music by
Nigel Clarke | ... | (original music composed by:) |
Michael Csányi-Wills | ... | (original music composed by:) |
Cinematography by
Bernd Heinl |
Editing by
Peter R. Adam |
Casting By
Joyce Nettles |
Production Design by
Joseph C. Nemec III |
Art Direction by
Nick Palmer |
Set Decoration by
Jille Azis |
Costume Design by
James Acheson |
Makeup Department
Silvia Bußmann | ... | additional makeup (as Silvia Bussmann) |
Sjoerd Didden | ... | wigs |
Julie Dorrat-Keenan | ... | makeup assistant |
Peter Frey | ... | contact lens optician |
Richard Glass | ... | contact lens optician (as Richard Glas) |
Marliess Hupperts | ... | makeup assistant (as Marlyss Huppertz) |
Elke Kim | ... | additional makeup artist |
Vivian Kollen | ... | additional makeup |
Doris Königstein | ... | additional makeup (as Doris Koenigstein) |
Kathleen Mackintosh | ... | additional makeup |
Katja Reinert-Alexis | ... | makeup & hair artist |
Jemma Scott-Knox-Gore | ... | contact lens technician |
Sandra Stehmann | ... | additional makeup |
Sophie van der Windt | ... | makeup assistant (as Sophie van der Wind) |
Leendert Van Nimwegen | ... | makeup & hair artist |
Hildegard Winter | ... | additional makeup |
Production Management
Klaus Bauschulte | ... | post-production supervisor |
Chris Brouwer | ... | production supervisor |
Arnold Heslenfeld | ... | production supervisor |
Michael Stritzel | ... | unit production manager: Germany |
Chris Wheeldon | ... | unit production manager: Scotland |
Second Unit Director or Assistant Director
Drew Cain | ... | third assistant director: Scotland unit |
Tom Delmar | ... | action unit director |
Ewerhard Engels | ... | studio director: Warner Bros. Studios Germany |
Mark Layton | ... | first assisant director 2nd unit |
Barrie McCulloch | ... | second assistant director |
Mark Needham | ... | first assistant director: Germany unit |
Jan Pester | ... | second unit director |
Zoe Rohde | ... | third assistant director |
Myrna Selling | ... | third assistant director |
Marc van der Bijl | ... | first assistant director |
Art Department
Eric Appeldoorn | ... | standby rigger |
Sabine Avenhaus | ... | sculptor (as Sabine Auenhaus) |
Boris Bartholomäus | ... | sculptor |
Michael Bernardi | ... | construction |
Klaus Bienen | ... | standby carpenter |
Daniel Birkner-Brzoskowski | ... | carpenter |
Werner Blum | ... | additional painter |
Britta Bogers | ... | painter |
Alex Boswell | ... | standby props |
Brian Boyne | ... | standby stagehand |
Claudin Brackhagen | ... | painter |
Christopher Brown | ... | supervising carpenter (as Chris Brown) |
Reiner Brüggen | ... | assistant sculptor |
Michael Böttger | ... | construction manager (as Michael Boettger) |
Sarah Cowlishaw | ... | runner |
Derek Dawson | ... | carpenter |
Susanne Ellinghaus | ... | assistant construction manager |
Kevin Farrell | ... | additional storyboards / illustrator |
Gerald Finger | ... | construction trainee |
Tom Forger | ... | construction |
Matthew Foster | ... | standby props (as Matt Foster) |
Derek Fraser | ... | standby carpenter |
Gavin Gordon | ... | carpenter |
Wolfgang Gosberg | ... | construction coordinator |
Pearce Graham | ... | painter |
Tony Graysmark | ... | construction manager |
Claudia Grundhöfer | ... | standby props (as Claudia Grundhoefer) |
Anke Hammer | ... | sculptor |
Bernie Hearn | ... | charge hand / standby props (as Bernard Hearn) |
Gregor Hees | ... | carpenter |
Herbert Hees | ... | sculptor |
Oliver Hodge | ... | props model maker |
Peter Keith | ... | art department trainee |
Kirstie King | ... | art department coordinator (as Kirstie Stephenson) |
Martin Kingsley | ... | supervising props |
Christophe Kirschbaum | ... | construction (as Christoph Kirschbaum) |
Charlotte Kistenmacher | ... | painter / set dressing |
Patrick Lebrun | ... | standby carpenter |
Marc Lorenz | ... | carpenter |
Eoin Magee | ... | props trainee |
Adolfo Martínez Pérez | ... | storyboard artist (as Adolfo Martinez) |
John O'Shaughnessy | ... | props buyer |
Ann-Kathrin Otto | ... | props / scenic painter |
Keith Pain | ... | draughtsman |
James Patrick | ... | standby painter |
Ingrid Preissner | ... | set dressing (as Ingrid Preisner) |
Silke Putz | ... | painter |
John Rawsthorn | ... | chief painter |
Rolf Rexhausen | ... | construction (as Rolf Maria Rexhausen) |
Colin Rush | ... | props trainee |
John Rymer | ... | rigger |
Lorenzo Sartor | ... | carpenter |
Britta Sassmannshausen | ... | painter |
Frank Steward | ... | rigger |
Tom Still | ... | draughtsman |
Christoph Tang | ... | carpenter |
Ty Teiger | ... | property master |
Colin van der Wateren | ... | standby rigger |
Beni von Alemann | ... | construction trainee (as Benjamin von Alemann) |
Peter Watson | ... | props maker |
Howard Weaver | ... | scenic artist |
Ard Welling | ... | standby rigger |
Paul Wescott | ... | props: scenic painter |
Brian West | ... | props storeman |
Silvio Westernhausen | ... | construction trainee |
Eva Weymann | ... | standby painter |
Michael Guyett | ... | hod scenic painter (uncredited) |
Sound Department
Graham Alistair | ... | sound trainee |
Hubert Bartholomae | ... | re-recording mixer / sound designer |
Jef Hendrickx | ... | boom operator |
Pit Kuhlmann | ... | foley editing / sound effects editor |
Michael Miller | ... | adr mixer |
Andreas Musolff | ... | sound effects editing |
Chris Nuttall | ... | adr recordist |
Margit Pfeiffer | ... | dialogue editing |
Jörn Poetzl | ... | foley artist (as Joern Poetzl) |
Yuri Reese | ... | additional sound re-recording mixer |
Frank Sattler | ... | sound trainee |
Roberto van Eijden | ... | sound mixer |
Special Effects by
Elisabeth Arko | ... | digital artist: cowgirl |
Ernst Gschwind | ... | senior special effects technician |
Gael Harlow | ... | special effects: herd beautician |
Michael Hildenhagen | ... | buyer |
Julie Jaros | ... | wrangler: flying cattle |
Richard Kriegler | ... | art director: bovine |
Scott Liedtka | ... | special effects: Heffer hair style |
Michael Luppino | ... | senior technician |
Armin Moritz | ... | special effects technician |
Uli Nefzer | ... | special effects supervisor |
Die Nefzers | ... | special effects |
Marcus Preussing | ... | special effects technician (as Marcus Schmidt) |
Bernd Rautenberg | ... | special effects technician |
Eric Saindon | ... | digital artist: cowboy |
Pete Travers | ... | graphics: supervisor, cattle |
Dragisa Trifkovic | ... | painter: 3D hide |
Kelly Wilcox | ... | virtual reality: veterinarian |
Carl Wilson | ... | animatronics engineer |
Visual Effects by
Markus Becker | ... | systems administration: operator |
Michael Betz | ... | production coordinator |
Joerg Bremen | ... | compositing assistant |
Daniel Brylka | ... | compositing artist |
Florian Busse | ... | render: operator |
Giuseppe Canamela | ... | recording operator |
Cania | ... | retouching: and painting, 2D |
Peter Chesney | ... | visual effects supervisor |
Volker Collmann | ... | layout artist: 2D |
Peter 'Beak' Cvijanovic | ... | compositing artist |
Mira Djovcos | ... | production assistant |
Marco Fiscella | ... | production runner |
Gerard Fletcher | ... | production trainee |
Markus Gratl | ... | compositing artist |
John Grower | ... | visual effects supervisor |
Stefan Guenther | ... | production trainee |
Robert Hoffmeister | ... | compositing artist |
Alexander Hupperich | ... | 3D: tracking operator |
Christian Journet | ... | systems manager |
Harald Juch | ... | layout artist: 2D |
Norbert Keil | ... | opticals |
Hans-Joerg Keim | ... | 3D modeling artist |
Katrin Klaiber | ... | compositing supervisor |
Cathleen Klein | ... | retouching: and painting, 2D |
Gerd Kleinreesink | ... | video technician |
Giancarlo Lari | ... | 3D modeling artist |
Susa Lie | ... | compositing artist |
Mark Lohff | ... | executive visual effects producer: Digital Renaissance |
Sascha Luderer | ... | compositing artist |
Knut Matten | ... | production trainee |
Jamie McBride | ... | compositing artist |
Marius Mohnssen | ... | visual effects producer: Digital Renaissance |
Barbara Oeben | ... | recruiting |
Stephanie Oppermann | ... | production runner |
Brigitta Peitz | ... | executive visual effects producer: Digital Renaissance |
Martina Pille | ... | visual effects liaison |
Mike Pope | ... | compositing artist |
Monique Ress | ... | scanning and recording coordinator |
Frank Richter | ... | systems manager |
Sandra Roach | ... | compositing artist |
Claudia Schillinger | ... | retouching: and painting, 2D |
Frank Schmidt | ... | production trainee |
Hartmut Schreiber | ... | systems administration: operator |
Peter Smith | ... | compositing artist |
Rainer Stolle | ... | 3D modeling artist |
Petra Stueben | ... | retouching: and painting, 2D |
Ole Dieter Sturm | ... | computer graphic artist |
Dragisa Trifkovic | ... | lead painter |
Robert Tucker | ... | retouching: and painting, 2D |
Nicholas Waller | ... | visual effects script supervisor |
Nina Wels | ... | retouching: and painting, 2D |
Thomas Wilk | ... | titles |
Brynley Cadman | ... | inferno artist (uncredited) |
Stunts
Helen Caldwell | ... | stunt player |
Dean Davies | ... | stunt player |
Jake Delmar | ... | stunt player (as Jake Delmar McCormick) |
Max Delmar | ... | stunt player (as Max Delmar McCormick) |
Tom Delmar | ... | stunt coordinator |
Niklas Fallik | ... | stunts |
Sarah Franzl | ... | stunt player (as Sarah Franzel) |
Evangelos Grecos | ... | stunt player (as Evangelos Roman) |
Steve Griffin | ... | stunt player |
Rob Inch | ... | stunt player |
Ryan John Monaghan | ... | Stand-in: Rollo Weeks |
Ray Nicholas | ... | stunt player |
Jörg Romankiewicz | ... | stunt player (as Jorg Roman) |
Lyndal Smith | ... | stunt player |
Trevor Steedman | ... | stunt player |
Peter White | ... | stunt player |
Camera and Electrical Department
Mo Amajoud | ... | additional electrician |
Thomas Antoszczyk | ... | focus puller |
Klaus Arriens | ... | dolly grip assistant |
John Attwood | ... | electrician |
Bert Bartel | ... | additional clapper loader |
Julie Bills | ... | clapper loader |
Marius Spellerdick Bloemraad | ... | additional electrician |
Valerie Blom | ... | best girl |
Etienne Braun | ... | still photographer |
Steve Brown | ... | stills photographer |
Glenn Bruijntjes | ... | additional electrician |
Stuart Bunting | ... | grip |
Marc Burgstaller | ... | additional focus puller |
Kenneth Cornils | ... | electrician / grip |
Adam Dale | ... | aerial director of photography |
Amandio de Campos Neto | ... | additional electrician |
Mick Durlacher | ... | additional electrician |
Chris Foxwell | ... | additional electrician |
Peter Franken | ... | electrician |
Erich François | ... | stills photographer |
Billy Gilchrist | ... | practical electrician |
Robert Groendijk | ... | additional electrician |
Kenny Groom | ... | focus puller |
Evelien Ham | ... | additional electrician |
Nick Hawkins | ... | video assistant |
Simon Hay | ... | second unit video assistant: Scotland unit / video assistant |
Laurens Hessels | ... | electrician |
Christian Hochberg | ... | dolly grip assistant |
Bert Hogenes | ... | additional electrician |
Joris Houben | ... | additional electrician |
Mark Huisman | ... | electrician |
Diane Kruger | ... | stills photographer (as Diana Krueger) |
Stefani Kulbach | ... | stills photographer |
Martin Mennekes | ... | additional clapper loader |
Nino Neuboeck | ... | first assistant camera: man |
Klaus Niemeier | ... | key grip (as Klaus Niemeyer) |
Kevin O'Brien | ... | second unit focus puller |
Len O'Brien | ... | genny operator |
Jan Pester | ... | second unit cameraman |
Derrick Peters | ... | clapper loader (as Derek Peters) |
Stojan Petrov | ... | video assistant |
Gareth Pritchard | ... | grip trainee |
Micky Reeves | ... | second unit gaffer |
Ezra Reverda | ... | additional electrician |
Joost Rietdijk | ... | additional electrician |
Erwin Roodhart | ... | gaffer |
Marc Roodhart | ... | electrician |
Michael E. Satrazemis | ... | camera operator (as Michael Edison Satrazemis) |
Steve Senior | ... | electrician |
Gary Spratling | ... | camera operator: Scotland unit (as Gary Spattling) |
Dominik Stöcker | ... | clapper loader (as Dominik Stoecker) |
Ahmet Tan | ... | clapper loader trainee |
Andrea Theis | ... | clapper loader |
Joop Van Den Heiligenberg | ... | additional electrician |
Misha van Elburg | ... | electrician |
Kim van Honschooten | ... | additional electrician |
Peter van Os | ... | electrician |
Piers van Vuure | ... | additional electrician |
William Wages | ... | additional director of photography |
Jörg Widmer | ... | steadycam operator (as Joerg Widmer) |
Erich Zander | ... | balloon operator |
Eric Wobma | ... | rigging best boy (uncredited) |
Animation Department
Bernd Angerer | ... | animation supervisor |
Kristian Coleman | ... | 3D animation artist |
Rory Fellowes | ... | 3D animation artist |
Dietrich Hasse | ... | 3D animation artist |
Juergen Jensch | ... | 3D animation artist |
Patrick Lowery | ... | 3D animation artist |
Joe Mandia | ... | 3D animation artist |
Axel Mähler | ... | cg supervisor (as Axel Maehler) |
Juri Stanossek | ... | animation sequence supervisor |
Matthias Wittmann | ... | 3D animation artist |
Casting Department
Louise Cross | ... | casting associate |
Suzanne Crowley | ... | additional casting: UK |
Meg Leonard | ... | casting assistant |
Gilly Poole | ... | additional casting: UK |
Johanna Ray | ... | additional casting: USA |
Costume and Wardrobe Department
Petra Burmester | ... | costume assistant |
Sabine Böbbis | ... | additional costume assistant (as Sabine Boebbis) |
Anna Dröscher | ... | costume assistant (as Anna Droescher) |
Harriet Edmonds | ... | costume trainee |
Arnalie Harper Gow | ... | additional costume assistant |
Gilly Hebden | ... | assistant costume designer |
Jane Law | ... | principal costume maker |
Alison Mitchell | ... | costume assistant |
Martina Schall | ... | costume supervisor |
Ute Stritzel | ... | additional costume assistant |
Kerstin Westermann | ... | additional costume assistant |
Naomi Critcher | ... | costume props (uncredited) |
Martin Mandeville | ... | costume buyer (uncredited) |
Editorial Department
Gernott Brettmann | ... | color timing (as Gernot Brettman) |
Claudia Gehring | ... | assembly: work-print |
Cornelia Miller | ... | negative cutter |
Margit Pfeiffer | ... | second assistant editor |
Martina Pille | ... | first assistant editor |
Astrid Sveen | ... | laboratory coordinator |
Dietmar Ullrich | ... | laboratory manager |
Charlotte van Dijk | ... | post-production assistant |
Location Management
Ed Dowding | ... | location assistant |
Hugh Gourlay | ... | assistant location manager: Scotland |
Mark Mostyn | ... | location manager |
Duncan Muggoch | ... | location unit manager |
Ashton Radcliffe | ... | location scout |
Christian Seidel | ... | location scout |
Music Department
Borislav Chouchkov | ... | music production: SIF309 Film & Music Productions |
Elena Chouchkova | ... | orchestral manager |
Nigel Clarke | ... | orchestrations |
Sally Connolly | ... | music supervisor |
Patrick Doyle | ... | musician |
Daryl Griffith | ... | orchestrations / original score produced by: for Fireworks Music LTD |
Donka Mangatcheva | ... | studio assistant: and interpreter |
Ann Miller | ... | music preparation |
Robin Morrison | ... | original score produced by: for Fireworks Music LTD |
Gerry O'Riordan | ... | score recorded and mixed by |
Robin Page | ... | orchestra conductor |
Margit Pfeiffer | ... | music editor |
Paul Reeves | ... | music coordinator |
Erin Scully | ... | music executive |
Bulgarian Symphony Orchestra-Sif 309 | ... | orchestra |
Script and Continuity Department
Helga Krischke | ... | continuity trainee |
Els Rastelli | ... | script supervisor |
Amina Waldron | ... | continuity trainee |
Transportation Department
Werner Ahrendt | ... | driver |
Gary Birmingham | ... | transport captain: Scotland unit |
Tamer Bizakcioglu | ... | art department driver |
Freddie Borg | ... | unit driver |
Matthew Borg | ... | unit driver |
Mitch Buettner | ... | unit driver |
Tim Collins | ... | unit driver |
Jeff Edwards | ... | make-up van driver |
Gordon Farmer | ... | unit driver |
Rob Fowle | ... | unit driver |
John Hollywood | ... | unit driver |
Sunny Iser | ... | unit driver (as Alexandra Sunny Iser) |
Artur Karwatzki | ... | unit driver |
David Kipling | ... | unit driver |
Stephen McBride | ... | unit driver |
Arthur Morrison | ... | unit driver |
Butch Mortimer | ... | standby props driver |
Neal Paterson | ... | unit driver |
Peter Pfoch | ... | transport captain: Germany unit |
Dietmar Riepert | ... | props runaround driver / stand-by driver |
Marlon Schwerthöffer | ... | unit driver (as Marlon Schwerthoeffer) |
Toby Talbit | ... | transport: Scotland unit |
Mark Thomas | ... | props runaround driver |
Tom Trambow | ... | unit driver |
Additional Crew
Judith Albers | ... | assistant to studio director: Warner Bros. Studios Germany |
S.J. Berwin | ... | production finance legal: services |
Abigail Boss | ... | nurse: standby |
Kirsten Ten Bulte | ... | chaperone |
Clifford Chance | ... | finance legal services: equity |
Jason Clarke | ... | procurement: officer |
Mary Cleary | ... | assistant: ranch hand |
Emma Davey | ... | unit publicist: Denmead Marketing |
Martin Dietrich | ... | second unit coordinator: Germany unit |
Graham Drysdale | ... | assistant to: Carsten Lorenz |
Simone Goodridge | ... | assistant to: Uli Edel |
Martina Gormley | ... | additional chaperone |
Jasmine Hardt | ... | production assistant |
Marriott Harrison | ... | legal services: Loeb & Loeb |
Dick Hofland | ... | tax advisor |
Sarah Holt | ... | floor runner |
Claudia Horst | ... | assistant to: Uli Edel |
Sophie Hulme | ... | production secretary: Scotland unit |
Pat Jackson | ... | tutor: Jonathan Lipnicki's |
Michael Kaelin | ... | media: cowpoke |
Miriam Kane | ... | assistant accountant |
Rachel Kinnock | ... | production coordinator: Scotland unit |
Joanna Klein | ... | office production assistant (as Johanna Naskrecka) |
Dunja Klimkeit | ... | rat wrangler |
Martin Kloeckner | ... | additional set runner |
David Knox | ... | production runner |
Tosh Koller | ... | additional set runner |
Frederick John Lee | ... | unit nurse |
Iain Lewicki | ... | tutor |
Alexander Luzar | ... | set runner |
Ina Mattes | ... | pre-production secretary |
Greg McHugh | ... | accounts assistant: trainee |
Laura Mihartescu | ... | production secretary: Germany unit |
Bob Monaghan | ... | systems: trail boss |
Ryan John Monaghan | ... | Stand-in for Actor Roll Weeks |
Johanna Naskrecka | ... | production trainee |
Nigel Nixon | ... | computer technician |
Kevin O'Driscoll | ... | production accountant: Scotland unit |
Annie O'Leary | ... | chaperone |
Amelia Faulds Rylands | ... | unit nurse |
Stefan Rüll | ... | legal counsel |
Elke Sasserath | ... | production coordinator: Germany unit |
Antonio Schmidt | ... | studio operation manager: Warner Bros. Studios Germany |
Carla Schwarz | ... | assistant: ranch hand |
Nick Smith | ... | production assistant |
Dave Stewart | ... | cow wrangler (as David Stewart) |
Lilli Stuckenschneider | ... | Latin translator |
Daniela Terberl | ... | assistant to: Carsten Lorenz |
Paul van Leeuwen | ... | production accountant |
Susan Weeks | ... | tutor chaperone |
Dave Williams | ... | catering crew |
Dietmar Wonsak | ... | assistant accountant |
Sharon Wrinkle | ... | accountant: ranch |
Michael J. Harker | ... | completion bond representative (uncredited) |
Thanks
Monica Higgins | ... | the producers would like to thank |
Manuela Stehr | ... | the producers would like to thank |
Jim Tauber | ... | the producers would like to thank |
Maria Van Der Sluijs | ... | the producers would like to thank |
Idzard Van Eeghen | ... | the producers would like to thank |