Directed by
Sharon Maguire |
Writing Credits
Chris Cleave | ... | (novel) |
Sharon Maguire | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Maurice Allen | ... | associate producer |
Mark Brooke | ... | executive producer |
Philip Erdoes | ... | executive producer |
Simon Fawcett | ... | executive producer |
Rebby Gregg | ... | associate producer |
Daria Jovicic | ... | executive producer |
Adrienne Maguire | ... | producer |
Kami Naghdi | ... | co-producer |
Andy Paterson | ... | producer |
Rosa Romero | ... | line producer: additional unit |
Tessa Ross | ... | executive producer |
Guy Tannahill | ... | line producer |
Anand Tucker | ... | producer |
Music by
Barrington Pheloung | ||
Shigeru Umebayashi |
Cinematography by
Ben Davis | ... | director of photography |
Editing by
Valerio Bonelli |
Casting By
Priscilla John | ||
Orla Maxwell |
Production Design by
Kave Quinn |
Art Direction by
Paul Inglis | ... | supervising art director |
Alexandra Walker |
Set Decoration by
Gemma Ryan |
Costume Design by
Stephanie Collie |
Makeup Department
Hannah Ali | ... | makeup trainee |
Sarita Allison | ... | makeup artist |
Christine Allsopp | ... | hair supervisor / makeup supervisor |
Joanne Ashburn | ... | makeup trainee |
Kyrie Baldwin | ... | makeup artist |
Kimberley Bennett | ... | makeup trainee |
Rebecca Cole | ... | chief hair stylist |
Fay De Bremaeker | ... | makeup artist |
Andrea Finch | ... | hair supervisor: crowd / makeup supervisor: crowd |
Melanie Germain | ... | makeup trainee |
Veronica Lewis | ... | makeup artist |
Danielle Lisbon | ... | makeup trainee |
Sharon Nicholas | ... | makeup artist |
Clare Ramskill | ... | makeup trainee |
Natalie Reid | ... | hair stylist / makeup artist |
Rebecca Robins | ... | makeup trainee |
Jutta Russell | ... | makeup artist |
Lucy Sibbick | ... | junior makeup assistant |
Natalie Tidy | ... | makeup trainee |
Joanne Towler | ... | makeup trainee |
Haykey Wilson | ... | makeup trainee |
Production Management
Annalise Davis | ... | additional post-production supervisor |
Kelly Howard-Garde | ... | production manager |
Gavin Milligan | ... | unit manager |
Libby Mourant | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Paul Bennett | ... | third assistant director |
Jonny Benson | ... | second assistant director: additional unit |
Dan Castella | ... | third assistant director: additional unit |
James Chasey | ... | crowd assistant director |
Miranda Colman | ... | third assistant director |
Mark Hopkins | ... | third assistant director |
Ben Howarth | ... | first assistant director |
Bryn Lawrence | ... | third assistant director |
Michael Lebor | ... | third assistant director |
Barrie McCulloch | ... | first assistant director: additional unit |
Samantha McGrady | ... | second assistant director (as Samantha Smith) |
Georgia Merton | ... | third assistant director |
Lisa Radin | ... | third assistant director |
Daniel Smith | ... | third assistant director |
Anand Tucker | ... | second unit director |
Bruno Cassoni | ... | third assistant director: second unit (uncredited) |
Terry McShane | ... | second assistant director: second unit (uncredited) |
Art Department
Mark Adams | ... | painter |
Matt Amos | ... | painter |
Giles Asbury | ... | storyboard artist |
Martin Asbury | ... | storyboard artist |
Ben Bagley | ... | stand-by prop man |
Paul Bale | ... | painter |
Ben Barrington-Groves | ... | stand-by art director (as Benjamin Barrington-Groves) |
Ian Bee | ... | hod carpenter |
Paul Bowring | ... | stand-by carpenter |
Simon Bradbury Philip | ... | prop hand (as Simon Bradbury-Philip) |
Satarupa Bradley | ... | scenic artist |
Rob Brown | ... | head of construction |
Tina Charad | ... | graphic designer |
David Chettleborough | ... | carpenter (as Dave Chettleborough) |
David Chisholm | ... | dressing props: additional unit |
Sophia Chowdhury | ... | art department researcher / props buyer |
Philip Clark | ... | mood boards (as Phil Clark) |
Neil Cole | ... | construction rigger |
Keith Connolly | ... | stand-by painter |
Paul Couch | ... | stand-by painter: daily |
Paul Cronin | ... | stand-by rigger |
John Davies | ... | hod painter |
Cavin Dempsey | ... | carpenter |
Neil Dickson | ... | stand-by stagehand |
Lee Edwards | ... | carpenter |
Roy Elston | ... | hod rigger |
Gary Evans | ... | stagehand |
Kimberley Fahey | ... | production buyer |
James Fennessy | ... | painter (as Jim Fennessey) |
Darren Fitzgerald | ... | painter |
Liam Florey | ... | dressing prop hand |
Daniel Gardner | ... | scenic painter |
Jane Gilchrist | ... | prop dresser / property storewoman |
Gavin Grant | ... | dressing prophand / props |
Max Grant | ... | prop hand |
Jamie Gray | ... | prop hand (as James Gray) |
Jeffrey Hardwick | ... | prop hand |
Andy Harris | ... | prop hand |
James Hatt | ... | set decorator assistant |
Darren Hayward | ... | carpenter |
Felicity Hickson | ... | art department assistant |
Mike Houseman | ... | carpenter |
Ashley Howe | ... | construction rigger |
Bill Howe | ... | construction rigger (as Billy Howe) |
Dean Howe | ... | construction rigger |
Simon Hutchings | ... | stand-by painter |
Doug Irvine | ... | prop hand |
Carl Jones | ... | prop hand |
Josh Jones | ... | stand-by carpenter |
Martin Kane | ... | dressing prophand |
Chris Lowe | ... | art director: stadium |
Alex MacDonald | ... | painter (as Alex McDonald) |
James Mannell | ... | dressing prophand |
Toby Marrow | ... | prop hand |
Neil McAllister | ... | prop hand |
Graham Mitchell | ... | carpenter |
Martin O'Connor | ... | stagehand |
Paul Oakman | ... | stagehand |
Kenny Palmer | ... | prop hand |
Morgan Parker | ... | prop hand |
Matthew Parsons | ... | painter (as Matt Parsons) |
Steve Register | ... | property master (as Steven Register) |
Daren Reynolds | ... | stand-by props: additional unit (as Darren Reynolds) |
Kenny Richards | ... | construction rigger |
Neil Robertson | ... | stagehand / stand-by: daily |
Samantha Ryan | ... | art department assistant |
Lee Sandales | ... | additional set decorator |
Katie Scopes | ... | assistant buyer |
Dorothy Sullivan | ... | assistant production buyer |
Paul Tattersfield | ... | stand-by rigger |
Leigh Thurbon | ... | supervisor carpenter |
Tom Walker | ... | carpenter |
Paul Webb | ... | carpenter |
Alex Wells | ... | carpenter |
Sam Wells | ... | stagehand |
Chris White | ... | carpenter |
Luke Whitelock | ... | art department assistant |
Matthew Wraight | ... | construction rigger |
Mark Yeates | ... | prop hand |
Melissa Eybers | ... | propmaker (uncredited) |
Rohan Harris | ... | scenic artist (uncredited) |
Thomas Jones | ... | prop maker (uncredited) |
Mark Papworth | ... | stand-by props (uncredited) |
Tanya Peacock | ... | prop maker (uncredited) |
Daniel Philpott | ... | props (uncredited) |
Carly Reddin | ... | art department assistant (uncredited) |
Sound Department
Dafydd Archard | ... | sound studio assistant |
Chris Burdon | ... | re-recording mixer |
Rich Crescenti | ... | adr recordist |
Mark DeSimone | ... | adr mixer |
Arthur Fenn | ... | sound maintenance |
Richard Fordham | ... | dialogue editor |
Peter Gleaves | ... | adr mixer |
Paul Hanks | ... | foley artist |
Simon Hayes | ... | production sound mixer |
Paul Jenkins | ... | sound mix technician |
Robin Johnson | ... | boom operator |
Iván Mayoral | ... | sound mixer: Spanish dialogue |
Sandra Portman | ... | adr mixer |
Tim Surrey | ... | sound assistant |
Oliver Tarney | ... | supervising sound editor |
Rachael Tate | ... | adr recordist |
Mark Taylor | ... | re-recording mixer |
Simon Trundle | ... | foley mixer |
Ian Waggott | ... | foley artist |
Rachel Boot | ... | sound studio assistant (uncredited) |
Nick Foley | ... | adr mixer (uncredited) |
Jörg Klaussner | ... | dubbing mixer (uncredited) |
Nick Kray | ... | adr mixer (uncredited) |
Markus Moll | ... | sound mix technician (uncredited) |
Ivor Talbot | ... | sound recordist (uncredited) |
Ceri Thomas | ... | assistant sound editor (uncredited) |
Special Effects by
Stuart Brisdon | ... | special effects supervisor |
Mark Haddenham | ... | special effects senior technician |
Tez Palmer | ... | special effects technician (as Terry Palmer) |
Nigel Wilkinson | ... | special effects senior technician |
Steve Knowles | ... | senior special effects technician (uncredited) |
Anne Marie Walters | ... | special effects technician: dailies (uncredited) |
Visual Effects by
Rob Andrews | ... | cg lead: MPC |
Angela Barson | ... | visual effects supervisor |
Stuart Bullen | ... | compositor: MPC |
Helen Clare | ... | visual effects production coordinator: MPC |
Graham Day | ... | roto/prep artist: MPC |
Miles Glyn | ... | cg artist: MPC |
Charlotte Gray | ... | digital restoration |
Dave Griffiths | ... | compositor: MPC |
Jonathan Hanton | ... | digital restoration |
Jeremy Hey | ... | compositor: MPC |
Martin Hobbs | ... | visual effects producer: MPC |
Henry Jefferson | ... | compositor: MPC |
Drew Jones | ... | visual effects executive producer: MPC |
Toby Langley | ... | data operator: MPC |
Mark Liddle | ... | digital restoration |
Scott Liddle | ... | digital restoration |
Jonathan Mann | ... | digital restoration |
Anthony Peck | ... | compositor: MPC |
Ben Perrott | ... | compositor: MPC |
Olivier Pron | ... | digital matte painter: MPC |
Steve J. Sanchez | ... | compositing supervisor: MPC |
Jason Wen | ... | cg artist: MPC |
Robert A. Willis | ... | roto/prep artist: MPC (as Rob Willis) |
Paul Alexiou | ... | visual effects film editorial: MPC (uncredited) |
Martyn Drake | ... | systems: MPC (uncredited) |
Michael Elson | ... | executive producer: MPC (uncredited) |
Marc Jones | ... | matchmove artist: MPC (uncredited) |
Martin Newcombe | ... | modeler and texture artist (uncredited) |
Alban Orlhiac | ... | head of texture: MPC (uncredited) |
Simon Payne | ... | technical director (uncredited) |
Adam Walker | ... | modeller: MPC (uncredited) |
Stunts
Dani Biernat | ... | stunt double: Young Mother |
Richard Bradshaw | ... | stunt coordinator |
Ray De-Haan | ... | stunts |
Jamie Edgell | ... | stunts |
Rick English | ... | stunts |
Neil Finnighan | ... | stunts |
Paul Herbert | ... | stunts |
Derek Lea | ... | stunts |
Maurice Lee | ... | stunts |
Matthew Stirling | ... | stunts |
James Grogan | ... | stunt performer (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Xavier Amoros | ... | focus puller: additional unit |
Howard Atherton | ... | director of photography: additional unit |
Peter Batten | ... | focus puller: additional unit |
Paul Brown | ... | electrical rigger |
Del Burly | ... | electrician: additional unit |
Dave Cambell | ... | generator operator: additional unit |
Tommy Carlin | ... | electrician |
Neil Carr | ... | electrical rigger |
Steve Casey | ... | electrical rigger (as Stephen Casey) |
Robert Clarke | ... | electrical rigger |
Vernon Connolly | ... | electrician |
Trevor Coop | ... | camera: second unit |
David Cross | ... | crane grip (as Dave Cross) |
Craig Davis | ... | electrical rigger |
Stephen Davis | ... | electrician |
Kevin Day | ... | rigging electrician |
Terry Edland | ... | electrical rigger |
Warren Ewen | ... | electrical rigger |
Kevin Fraser | ... | grip |
Mike Frift | ... | camera: second unit (as Michael Frift) |
Guy Frost | ... | clapper loader: second unit, Scotland |
Mark Gay | ... | electrical rigger |
Vince Goddard | ... | electrical rigger (as Vincent Goddard) |
Victor Hammond | ... | grip |
Keith Hamshere | ... | still photographer |
Mark Hanlon | ... | electrical rigger |
David Harrison | ... | electrical rigger |
Edward Hayes | ... | electrical rigger |
Daniel Holland | ... | clapper loader: additional unit (as Dan Holland) |
Paul Holley | ... | generator operator (as Paul Holly) |
Dean Holton | ... | electrician: additional unit |
Phil Humphries | ... | clapper loader |
Dean Kennedy | ... | electrician |
John King | ... | electrical rigger |
Keith Kirkum | ... | electrical rigger |
Ben Knight | ... | electrician |
Lee Knight | ... | electrician |
David Lawman | ... | electrical rigger (as Dave Lawman) |
Martin Lewis | ... | clapper loader: "b" camera |
Vince Madden | ... | best boy |
Michael McDermott | ... | gaffer |
Tom McGinley | ... | rigging electrician (as Thomas McGinley) |
Noel Miller | ... | rigging electrician |
Pat Miller | ... | rigging gaffer |
Tony C. Miller | ... | gaffer: additional unit |
Mark Moriarty | ... | camera: second unit |
Julian Morson | ... | camera operator |
Andy Mountain | ... | desk operator |
Patrick O'Flynn | ... | electrical rigger |
Jim O'Keefe | ... | electrician: additional unit |
Darren O'Leary | ... | electrical rigger |
Larry Park | ... | electrician |
Steve Parker | ... | camera: second unit |
Gary Parnham | ... | rigging electrician |
Ben Perry | ... | clapper loader |
Tim Phillips | ... | clapper loader |
Bill Pochetty | ... | electrician (as William Pochetty) |
Clive Prior | ... | focus puller: "b" camera |
Sam Renton | ... | focus puller |
Fred Reynolds | ... | electrical rigger |
Terry Richards | ... | construction rigger |
John Robertson | ... | electrical rigger |
Roger Sabarwal | ... | electrician (as Roger Sabharwal) |
Frank Sheeky | ... | practical electrician (as Frank Sheekey) |
Chris Tann | ... | electrician (as Christopher Tann) |
Alex Tate | ... | grip: additional unit |
Andrew Thompson | ... | electrical rigger |
Roger Tooley | ... | steadicam operator: additional unit |
Danny Webster | ... | electrical rigger |
Frankie Webster | ... | electrical rigger |
Zoe Whittaker | ... | video assist operator |
Alex Brown | ... | lighting technician (uncredited) |
Aldo Camilleri | ... | additional gaffer (uncredited) |
Neil Flaherty | ... | second assistant camera: dailies (uncredited) |
Julian Morson | ... | steadicam operator (uncredited) |
Martin Shepherd | ... | first assistant camera: dailies (uncredited) |
Casting Department
Vanessa Baker | ... | adr voice casting |
Brendan Donnison | ... | adr voice casting |
Michael Levelle | ... | casting assistant: crowd |
Kevin Riddle | ... | casting assistant |
Naomi Smith | ... | casting assistant: crowd |
Catherine Tyler | ... | casting assistant: crowd |
Chuck Douglas | ... | extras casting (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Michelle Barrett | ... | costume assistant |
Alison Beard | ... | costume assistant |
Stephanie Branscombe | ... | costume assistant |
Olivia Clarke | ... | costume assistant |
Annabel Cook | ... | costume assistant |
John Cowell | ... | costume assistant |
Yvonne Duckett | ... | costume supervisor |
Andrew Edwards | ... | costume assistant |
Vidya Krishnamurthy | ... | assistant costume designer |
Heather Leat | ... | costume assistant |
Sharmon Luchuck | ... | wardrobe junior |
Heidi Miller | ... | costume assistant |
Nadine Powell | ... | costume assistant |
Delphine Roche-Gordon | ... | costume assistant |
George Sayer | ... | costume assistant (as Georgiana Sayer) |
Editorial Department
Matt Adams | ... | digital intermediate consultant |
Matthew Benns | ... | digital intermediate data manager |
Matthew Bristowe | ... | digital intermediate supervisor: MPC |
Maria Chamberlain | ... | colorist: dailies |
Dan Dolan | ... | digital scanning |
Paul Ensby | ... | digital intermediate colorist |
Stephen Garrett | ... | digital intermediate editor |
Rosetta Hagon | ... | negative cutter |
Max Horton | ... | digital intermediate colorist: MPC |
Todd Kleparski | ... | digital intermediate project manager |
Begoña Lopez | ... | digital intermediate supervisor: MPC (as Begonia Lopez) |
Lee McComish | ... | negative cutter |
Michael Nield | ... | cutting room assistant |
Jerry Ramsbottom | ... | assistant editor |
Martin Scoones | ... | film grader (as Martin Scooner) |
Ben Setterfield | ... | digital scanning |
Simon Wilkinson | ... | digital intermediate consultant |
Location Management
Nick Darvill | ... | location scout (as Nicholas Darvill) |
Iggy Ellis | ... | assistant location manager (as Ian 'Iggy' Ellis) |
Richard George | ... | location manager: additional unit / location scout |
Sam Hooper | ... | location assistant |
Tom Howard | ... | assistant location manager |
Tom Petch | ... | location scout |
Charlie Somers | ... | location manager |
Jason Wheeler | ... | location scout |
Simon Baber | ... | location manager: pick up shots (uncredited) |
Music Department
Tomoyuki Asakawa | ... | musician: harp |
Hiroyuki Atika | ... | assistant engineer |
Andy Brown | ... | music contractor |
Caroline Dale | ... | musician: cello soloist |
Andrew Glen | ... | music editor (as Andy Glen) |
Paul Golding | ... | music engineer / music mixer / music recordist |
Forbes Henderson | ... | musician: guitar soloist |
Masahiro Itami | ... | musician: guitar |
Tomoko Kanda | ... | musician: voice |
Dogen Kinowaki | ... | musician: fue solo |
Youichi Kohno | ... | assistant engineer |
Toshiyuki Kuwahara | ... | assistant music programmer |
The London Metropolitan Orchestra | ... | musicians: soloists / performer: London Metropolitan Orchestra |
Yû Manabe | ... | musician: violin solo (as Yu Manabe) |
Sachiko Miyano | ... | orchestrator |
Dave Jewerén Moore | ... | additional score recording engineer |
Robin Morrison | ... | music editor |
Jeremy Murphy | ... | assistant: Paul Golding |
Tôru Okitsu | ... | score recording engineer (as Toru Okitsu) |
Barrington Pheloung | ... | additional composer / conductor / music producer |
Heather Pheloung | ... | music assistant |
Andy Richards | ... | music mixer: Out of Eden |
Tsutomu Satomi | ... | sound coordinator |
Kumiko Sekiguchi | ... | music production manager |
Matthew Slater | ... | music assistant / music preparation |
Konno Strings | ... | musician: strinas |
Tomoki Tai | ... | musician: v. cello solo |
Yohei Takita | ... | assistant engineer |
Minoru Tanaka | ... | music mixer / music recordist |
Kouichiro Tashiro | ... | musician: kantele, bouzuki, guitar (as Koichiro Tashiro) |
Yoshiko Uchida | ... | assistant music preparation |
Shigeru Umebayashi | ... | conductor / music programmer |
Takehiko Yamada | ... | musician: piano |
Tadashi Yatabe | ... | music programmer |
Bob Zung | ... | musician: flute, clarinet, saxophone |
Script and Continuity Department
Chris Cleave | ... | script consultant |
Sylvia Parker | ... | script supervisor |
Transportation Department
Martin Birmingham | ... | unit driver: additional unit |
Peter Ellery | ... | driver: construction stand-by truck (as Pete Ellery) |
John Hollywood | ... | unit driver |
Lee Isgar | ... | unit driver |
Paul Jones | ... | driver: honeywagon |
Pete Newman | ... | unit driver |
Richard Ong | ... | driver: makeup bus (as Richard 'Pongo' Ong) |
Eddie Saunders | ... | driver: wardrobe truck |
Lol Smith | ... | unit driver (as Laurence 'Lol' Smith) |
Paul Whybra | ... | driver: production truck |
Ian Yea | ... | driver: wardrobe truck |
Lee Isgar | ... | driver: Ewan Mcgregor (uncredited) |
Additional Crew
Louis Amis | ... | production runner: additional unit |
Jennifer Archibald | ... | floor runner |
Philip Ball | ... | stand-in |
David Beckett | ... | technical consultant |
Kellie Belle | ... | clearances |
Danielle Bennett | ... | floor runner |
Fraser Bloom | ... | legal services: Davenport Lyons |
Philip Bradshaw | ... | epk: Special Treats (as Phil Bradshaw) |
Sue Bruce-Smith | ... | commercial development: Film4 |
Colin Burrows | ... | epk: Special Treats |
Elaine Burt | ... | production coordinator |
Katherine Butler | ... | development: Film4 |
Roisin Carty | ... | dialect coach |
Bruno Cassoni | ... | utility stand-in |
Mel Churcher | ... | acting coach |
Toby E. Cook | ... | floor runner (as Toby Cook) |
Tim Curtis | ... | legal services: Film4 |
Danielle Dajani | ... | representative: Aramid Entertainment |
Warren Demer | ... | assistant accountant |
Fabian Devlin | ... | representative: Sky News |
Jeff Diamond | ... | unit nurse |
Graham Easton | ... | completion bond: Film Finances |
Kevin Freemantle | ... | production accountant |
Paul Grindey | ... | business affairs: Film4 |
Will Haynes | ... | production runner |
Nick Hill | ... | representative: Capitol |
Alexander Hodgson | ... | assistant to director (as Alex Hodgson) |
Ruth Hodgson | ... | completion bond: Film Finances |
Nathan Holmes | ... | assistant: Michelle Williams |
Andrew Jack | ... | dialect coach |
Marina Jankovic | ... | production runner: additional unit |
Steve Joberns | ... | auditor: Shipleys |
Kevin Johnston | ... | chaperone |
Samantha Johnston | ... | chaperone |
Tracey Josephs | ... | production: Film4 |
Mitsuko Kanno | ... | interpreter: music, Japan |
Robina Khokhar | ... | chaperone |
Sagir Khokhar | ... | chaperone |
Rob Kirk | ... | representative: Sky News |
Sam Lavender | ... | development: Film4 |
Gabby Le Rasle | ... | production coordinator: additional unit |
Steve Maskell | ... | caterer |
Aranka Matits | ... | assistant to co-producer |
Natalie Moore | ... | assistant accountant |
Libby Mourant | ... | assistant to producers |
Paul Mustafa | ... | legal services: Davenport Lyons |
Peter Naish | ... | representative: Capitol |
Gerardine O'Flynn | ... | production: Film4 |
Kevin O'Shea | ... | insurance: AON |
Nick Pykett | ... | assistant: Archer Street |
Raymond Reader | ... | head chef (as Raymond 'Rozza' Reader) |
Charlotte Reed | ... | representative: Sky News |
Simon Richard | ... | epk: Special Treats |
Rebecca Roffey | ... | representative: Aramid Entertainment |
Emory Ruegg | ... | floor runner (as Emory Rüegg) |
Carl Seidler | ... | caterer |
James Shirras | ... | completion bond: Film Finances |
Michael Simkins | ... | legal services: Film4 |
Andy Soane | ... | chef |
Yu-Fai Suen | ... | representative: Aramid Entertainment |
Douglas Tannahill | ... | floor runner |
Carly Taverner | ... | key floor runner |
Jane Thurlow | ... | tutor |
Dimitra Tsingou | ... | representative: Aramid Entertainment |
Brashna Agha | ... | pre production runner (uncredited) |
Charles Bodycomb | ... | armorer (uncredited) |
Amy Elliot | ... | body double: Michelle Williams (uncredited) / stand-in: Michelle Williams (uncredited) |
Adam Mycroft | ... | runner (uncredited) |
Helen Varty | ... | assistant: Tessa Ross (uncredited) |
Thanks
Jenny Borgars | ... | special thanks |
Michael Elson | ... | special thanks |
Toby Hales | ... | special thanks |
Karolina Sutton | ... | thanks |
Garth Thomas | ... | in memory of |
Nicki Whitford | ... | special thanks |