Directed by
Boaz Davidson |
Writing Credits (WGA)
Boaz Davidson | ... | (story) and |
Eli Tavor | ... | (story) (as Eli Tabor) |
Boaz Davidson | ... | (screenplay) and |
Tomás Benitez | ... | (screenplay) (as Tomas Benitez) and |
Shepard Goldman | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order)
Produced by
Brian Gendece | ... | producer (uncredited) |
Yoram Globus | ... | producer |
Menahem Golan | ... | producer |
Kenny Ortega | ... | associate producer |
Music by
Michael Bishop | ||
Wojciech Kilar |
Cinematography by
David Gurfinkel |
Editing by
Alain Jakubowicz |
Casting By
Nancy Lara-Hansch | ... | (as Nancy Lara) |
Production Design by
Mark Haskins |
Set Decoration by
Kate Sullivan |
Costume Design by
Carin Hooper |
Makeup Department
Haim Adut | ... | hair stylist |
Noga Eshban | ... | hair assistant (as Noga Eshban Lee) |
Annette E. Fabrizi | ... | makeup artist (as Annette Fabrizi) |
Angela Levin | ... | makeup associate (as Angela A. Levin) |
Lesa Nielsen | ... | makeup department head |
Orna Shilon | ... | hair assistant (as Orna Hilon) |
Production Management
Michael Alden | ... | post-production supervisor |
Marc S. Fischer | ... | executive in charge of production |
Daniel Schneider | ... | production manager |
John Zane | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Simon Barron | ... | second second assistant director |
Elie Cohn | ... | first assistant director |
John Isabeau | ... | second second assistant director |
Michael Kennedy | ... | first assistant director |
Kenny Ortega | ... | second unit director |
Jeffrey W. Stacey | ... | second assistant director (as Jeffrey Stacey) |
Eric Wall | ... | second second assistant director |
Art Department
Scott Ambrose | ... | property master (as Scott William Ambrose) |
Joseph M. Anderson | ... | carpenter |
Marty Atwell | ... | carpenter |
Bruce Blair | ... | carpenter |
James Doug Burch | ... | carpenter (as J. Douglas Burch) |
Lance Clarke | ... | setting gang |
Alison Cornyn | ... | assistant to art director |
David Cunningham | ... | carpenter |
Lisa Robyn Deutsch | ... | property assistant (as Lisa R. Deutsch) |
Debra Harmon | ... | property assistant |
Christopher Harwood | ... | property assistant (as Chris Harwood) |
Richard R. Pond | ... | setting gang |
Jeremy Railton | ... | production design consultant |
Tina Reeves | ... | property assistant |
Dale Lee Rhea | ... | setting gang |
Drew Williams | ... | lead man |
Robert J. Young | ... | set dresser |
Sound Department
Corey Bailey | ... | sound recording mixer |
James Bailey | ... | foley artist |
Beau Baker | ... | boom operator (as Brydon Baker III) |
Bruce Bell | ... | supervising sound editor |
Rochelle Bell | ... | assistant sound editor |
Peter Bentley | ... | sound mixer |
James Bryan | ... | sound editor (as Jim Bryan) |
Tina Canny | ... | sound recordist |
Nino Centurion | ... | adr editor |
David Cunningham | ... | sound recording mixer |
Patrick Cyccone Jr. | ... | sound recording mixer (as Pat Ciccone) |
Stanley B. Gill | ... | sound recordist |
Tommy Goodwin | ... | adr mixer / foley mixer |
Scott Jacobs | ... | boom operator |
Neal Lampert | ... | adr recordist (as Neil Lampert) / foley recordist (as Neil Lampert) |
Frank A. Montaño | ... | sound recording mixer |
Bruce Murphy | ... | cable person |
Debra O'Connor | ... | foley artist |
Preston Oliver | ... | adr mixer / foley mixer |
Kim H. Ornitz | ... | sound mixer (as Kim Ornitz) |
Tony Pascuzzo | ... | sound recordist (as T-Bone Pascuzzo) |
John W. Pennington | ... | additional dance foley artist |
Richard Raderman | ... | sound editor |
Wendi Jill Raderman | ... | assistant sound editor (as Wendi Raderman) |
Susan Scanlan | ... | additional dance foley artist |
Claudia Schneiderman | ... | additional dance foley artist |
Dean St. John | ... | adr recordist / foley recordist |
Kenneth B. Talley | ... | additional dance foley artist |
Ben Wong | ... | sound editor |
Ken Zimmerman | ... | adr editor |
Special Effects by
Joe Knott | ... | special effects (as Joe Knotts) |
Stunts
Simone Boisseree | ... | stunts |
Clay Boss | ... | stunts |
Jeff Cadiente | ... | stunts |
John Escobar | ... | stunts |
Al Jones | ... | stunt coordinator |
Sheryl Sue Jones | ... | stunts (as Sheryl Jones) |
Maria R. Kelly | ... | stunts (as Maria Kelly) |
Brad Orrison | ... | stunts (as Brad Ornson) |
Mario Roberts | ... | stunts |
Andy Gill | ... | stunts: car chase (uncredited) |
Camera and Electrical Department
David Azzoto | ... | key electrician |
Fred Beese | ... | electrician |
Donald Burghardt | ... | additional second assistant camera |
Sean Cohen | ... | electrician (as Sean P. Cohen) |
Jim Cozad | ... | lighting director |
David De Carlo | ... | grip |
Tim Dunford | ... | assistant camera |
Sam Gart | ... | first assistant camera |
César Augusto González | ... | grip |
John Guerra | ... | electrician |
Frank M. Holgate | ... | director of photography: second unit (as Frank Holgate) |
Peter Hutchinson | ... | electrician |
Nick Infield | ... | second assistant camera |
Richard Kuhn | ... | dolly grip |
Michael Lambert | ... | electrician |
Garrett McIernan | ... | grip |
Gary Molyneux | ... | grip |
Reginald Morris | ... | grip (as Reggie Morris) |
Tracy Neftzger | ... | key grip |
David W. Nims | ... | dolly grip (as David Nims) |
Reinhart 'Rayteam' Peschke | ... | gaffer |
Gideon Porath | ... | director of photography: second unit |
Michael Riley | ... | electrician |
David F. Robby | ... | grip |
Robbie Robinson | ... | still photographer |
Frank Scheidbach | ... | best boy electric |
Bradford Scott | ... | best boy grip |
Neal Sheridan | ... | best boy grip |
John Shoemaker | ... | electrician |
Joseph D. Steuben | ... | assistant camera |
Casting Department
Gregg Smith | ... | dance casting coordinator |
Costume and Wardrobe Department
Debra Berger | ... | assistant costumer |
Fionn | ... | assistant costume designer |
Bat Sheva Sarid | ... | assistant costumer |
Phyllis Sindermann | ... | costumer |
Kristin Swedlund Garrick | ... | costumer |
Editorial Department
Dann Cahn | ... | second editor (as Dan Cahn) |
Brigitte Daloin | ... | apprentice editor (as Brigitte Daloin-Oswald) |
Alexander Garcia | ... | second assistant editor (as Alex Garcia) |
Lucy Hofert | ... | apprentice editor (as Lucy Hofert Rose) |
Gerard Jakubowicz | ... | second assistant editor |
Dory Lubliner | ... | first assistant editor |
Omneya 'Nini' Mazen | ... | post-production coordinator |
Doron Regev | ... | second assistant editor |
Angelo Russo | ... | color timer |
Jeanine Schaack | ... | first assistant editor |
Jack Tucker | ... | second editor |
Jon Varady | ... | apprentice editor |
Anne-Marie Vitello | ... | negative cutter |
Ron Vitello | ... | negative cutter (as Ronald Vitello) |
Location Management
Kristi Frankenheimer | ... | location manager |
Music Department
Johanna Lyle Bennett | ... | first assistant music editor |
Richard Byard | ... | second assistant music editor |
Johnny Caswell | ... | music instrument stringing |
Bob Esty | ... | music producer |
Jack Fishman | ... | music supervisor |
Greg Fulginiti | ... | music engineer |
Michael Linn | ... | music supervisor |
Jan Parent | ... | music instrument stringing |
Robert Randles | ... | additional music editor / music consultant |
Michael Sembello | ... | song producer |
John Strauss | ... | music editor |
Josephine Powell | ... | soundtrack consultant (uncredited) |
Script and Continuity Department
Nancy Hansen | ... | script supervisor |
Transportation Department
Jimmy Jones | ... | transportation coordinator |
Donnie Marrel | ... | on-set driver |
Jeff F. Renfro | ... | transportation captain |
Joel Renfro | ... | transportation coordinator |
Kat Werner | ... | transportation secretary |
Additional Crew
Ron Arciaga | ... | assistant choreographer |
Bruce Bahr | ... | craft service |
Wenden K. Baldwin | ... | title designer |
Marylynn Benitez | ... | assistant choreographer |
Craig Byrd | ... | unit publicist |
Juan Cabral | ... | assistant choreographer |
Bernard Ceballos | ... | assistant choreographer |
Charlie de Cali | ... | assistant choreographer |
Miranda Garrison | ... | associate choreographer |
Yael Golan | ... | production associate |
Barbara A. Hall | ... | production coordinator (as Barbara Hall) |
Kevin Harrop | ... | production associate |
Mischa Hausserman | ... | helicopter pilot |
Naomi Hernandez | ... | assistant choreographer |
Frederick Hess | ... | craft service |
Vic Heutschy | ... | publicity consultant |
Liz Imperio | ... | assistant choreographer |
Daniel Klein | ... | assistant choreographer |
Amy Krell | ... | assistant production coordinator |
Marc Kunis | ... | production accountant |
Dory Lubliner | ... | assistant: Alain Jakubowicz |
Ho Marshal | ... | dance doctor (as Marshal Ho) |
Douglas S. McClintock II | ... | assistant: Mr. Ortega |
Terry McGuire | ... | production associate |
Kenny Ortega | ... | choreographer |
Robert C. Ortwin Jr. | ... | aerial coordinator (as Robert Ortwin Jr.) |
Henry Quinzano | ... | assistant accountant |
Kyle Seidenbaum | ... | title designer |
Andy Singer | ... | production associate |
Pepi Springer | ... | assistant: Mr. Ortega |
Joe Straw | ... | production accountant |
Robin Strober | ... | assistant: Mr. Davidson |
Linda Talcott | ... | assistant choreographer (as Linda Talcot) |
Renee Victor | ... | assistant choreographer |
Patrick Warburton | ... | production associate |
J. Duke Weiss | ... | production associate |
Steve Clayton | ... | security officer (uncredited) |