Directed by
Bruce Malmuth |
Writing Credits (in alphabetical order)
Mary Higgins Clark | ... | (novel) |
Jack Sholder |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Zev Braun | ... | producer |
Bryant Christ | ... | associate producer |
Music by
Sylvester Levay |
Cinematography by
Larry Pizer |
Editing by
Roy Watts |
Casting By
Bonnie Timmermann |
Production Design by
Robb Wilson King |
Set Decoration by
Jane Cavedon |
Costume Design by
Mary Ellen Winston |
Makeup Department
Lee Harman | ... | makeup artist |
Alan Marshall | ... | hair stylist |
Kathy Shorkey | ... | makeup artist (as Kathy Shorkey-Doak) |
Production Management
Lester Berman | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
James M. Freitag | ... | second assistant director |
Donald Newman | ... | first assistant director (as Donald J. Newman) |
Art Department
Marcie Begleiter | ... | storyboard artist |
Dinah Buechner | ... | property assistant |
Tracey A. Doyle | ... | additional set decorator |
Dianne Hackler | ... | set painter |
Emmet Kane | ... | property assistant |
Jim Pigott | ... | construction coordinator |
Allen Randall | ... | assistant production designer |
Biff Stulgis | ... | construction coordinator |
Deborah Wierum | ... | property master |
Timothy Bird | ... | construction grip (uncredited) |
Sound Department
Richard Beggs | ... | re-recording mixer |
Jeff Clark | ... | sound supervisor |
Robert Deschaine | ... | adr mixer: Los Angeles |
Robert W. Glass Jr. | ... | re-recording mixer (as Robert W. Glass) |
Chris Jargo | ... | adr supervisor |
Drew Kunin | ... | boom operator (as Andrew Kunin) |
Carey Lindley | ... | sound mixer |
Henry Spencer | ... | additional boom operator |
Lee Tinkham | ... | foley mixer |
Paul J. Zydel | ... | adr mixer: New York |
Clifford 'Kip' Gynn | ... | additional boom operator (uncredited) |
Clancy T. Troutman | ... | sound designer (uncredited) |
Special Effects by
Peter Chesney | ... | special effects coordinator |
Dan Malmuth | ... | extra special effects |
Mike Menzel | ... | lead special effects |
Stunts
Clay Boss | ... | stunts |
Jeannie Epper | ... | stunts |
John Sherrod | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Sam Bender | ... | gaffer |
Roberta Booth | ... | still photographer |
Peter Chrimes | ... | grip |
Maurizio Dotto | ... | second assistant camera: second unit (as Nino Dotto) |
Dave Fedack | ... | electrician: second unit |
Michael Fedack | ... | chief rigger: second unit |
David J. Frederick | ... | first assistant camera: second unit |
Julie Gant | ... | electrician: second unit |
Nick Grande | ... | grip |
Robert Gurgo | ... | key gaffer: second unit |
Robert Ippolito | ... | best boy grip |
Kevin Janicelli | ... | best boy electric |
Miguel Jimenez | ... | electrician: second unit |
Roberto Jiménez | ... | electrician |
Dennis J. Lootens | ... | electrician (as Dennis Lootens) |
Constantine Makris | ... | additional cinematographer / camera operator |
Hope Malkan | ... | electrician |
Rex North | ... | key grip |
George Pattison | ... | chief rigger: second unit |
Edward J. Pei | ... | first assistant camera |
Andrea Sachs | ... | electrician: second unit |
Mark Salwasser | ... | generator operator |
Paul Wachter | ... | best boy grip: second unit |
Robert Wagner | ... | camera operator: second unit |
Joshua M. Weiner | ... | third grip: second unit (as Josh Weiner) |
Zachary Winestine | ... | second assistant camera |
J.D. Freedman | ... | gaffer (uncredited) |
Casting Department
Ann Baker | ... | extras casting |
Victoria Biggers | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Niels Nielsen | ... | wardrobe production assistant |
Barbara Palmer | ... | wardrobe supervisor |
Nedra Rosemond-Watt | ... | wardrobe assistant: second unit (as Nedra Watt) |
Judy L. Ruskin | ... | wardrobe assistant |
Editorial Department
Mallory Gottlieb | ... | assistant film editor |
Michael Hammerman | ... | apprentice film editor |
Location Management
Dan Malmuth | ... | location manager |
Linda Miller | ... | location auditor |
Nicholas Roe | ... | location manager |
Music Department
Jim Henrikson | ... | music editor |
Script and Continuity Department
Jeanne Talbot | ... | script supervisor |
Transportation Department
Tim Winn | ... | driver: second unit |
William Winn | ... | transportation captain |
Michael Avallon | ... | driver (uncredited) |
Additional Crew
John Archibald | ... | production assistant |
Penthea Attaya | ... | assistant production coordinator |
David Bruce | ... | craft service |
Mary Ann Fameli | ... | production assistant |
Bob Fenner | ... | fabricator |
Edwina Follows | ... | assistant: Mr. Bruce Malmuth |
Maureen Gorman | ... | scuba diving coordinator |
Donald Grant | ... | assistant auditor |
Paul Gray | ... | creative consultant |
Cynthia Harrington | ... | production assistant (as Cynthia Weagle) |
Rayma Odten | ... | assistant: Mr. Braun |
Donald Palmer | ... | production assistant |
Molly Kohler Pei | ... | assistant: Mr. Berman |
Paul Robitaille | ... | production assistant |
Christine Strauss | ... | production office coordinator |
Craig Upton | ... | production assistant |
Anthony Vischer | ... | production assistant |