Directed by
Dan Berk | ||
Robert Olsen |
Writing Credits (WGA)
Nick Damici | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Produced by
Badie Ali | ... | executive producer |
Hamza Ali | ... | executive producer |
Malik B. Ali | ... | executive producer |
Nick Damici | ... | executive producer |
Larry Fessenden | ... | producer |
James Fler | ... | executive producer |
Chadd Harbold | ... | associate producer |
Andrew Thomas Hunt | ... | executive producer |
Brent Kunkle | ... | executive producer |
Jim Mickle | ... | executive producer |
Mark Montague | ... | co-producer |
Greg Newman | ... | producer |
Michael Paszt | ... | executive producer |
Peter Phok | ... | producer |
Music by
Redding Hunter |
Cinematography by
Matt Mitchell |
Editing by
Dan Berk | ||
Robert Olsen |
Casting By
Lisa Fields | ... | us casting director |
Brenda McCormick | ... | canadian casting director |
Production Design by
Sara McCudden |
Set Decoration by
Adrian Traquair |
Costume Design by
Brenda Shenher |
Makeup Department
Raven Dee | ... | key makeup artist |
Jill Demaer | ... | daily hair |
Lindi Edge | ... | makeup artist |
Pete Gerner | ... | special makeup effects artist |
Nina McArthur | ... | key hair stylist |
Brian Spears | ... | makeup artist / prosthetic makeup designer / special makeup effects artist |
Krista Stevenson | ... | hair/makeup swing |
Production Management
Mark Montague | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Jason Bohn | ... | second assistant director |
Trevor Cunningham | ... | first assistant director |
Rory Dunn | ... | trainee assistant director |
Zoe Gaudry | ... | trainee assistant director |
Chadd Harbold | ... | second unit director |
Teresa Puglia | ... | trainee assistant director |
Art Department
Patrick Acuña | ... | assistant property master (as Patrick Acuna) |
Shaun Cadenne | ... | on-set dresser |
Justin Conkey | ... | set dresser |
Dustin Corlhery | ... | set dresser |
Dan Crozier | ... | property master |
Carolyn Harris | ... | buyer |
Geoffrey Park | ... | assistant property master |
Joel Passmore | ... | props assistant |
Danny Scavuzzo | ... | construction coordinator |
Mike Storey | ... | lead dresser |
Sound Department
Tim Bender | ... | boom operator |
Kate Bilinski | ... | sound editor |
Shaun Brennan | ... | foley artist |
Tom Efinger | ... | re-recording mixer |
Jamie Peever | ... | sound mixer |
Jeff Seelye | ... | dialogue editor / supervising sound editor |
Tommy Stang | ... | sound editor |
Special Effects by
Joel Alton | ... | special effects assistant |
Alison Huynink | ... | special effects |
Andrew Jones | ... | special effects |
Casey Markus | ... | special effects coordinator |
J.C. Moffat | ... | special effects |
Riley Richter | ... | special effects |
Dean Schatz | ... | special effects |
Mel Vovchuk | ... | special effects |
Stunts
Daniel Ford Beavis | ... | stunts |
Tristan Carlucci | ... | stunt performer |
Andy Hoffman | ... | stunt performer |
Kevin Kay Mak | ... | stunts |
Kristen Sawatzky | ... | stunt double: The Mother |
Sean Skene | ... | stunt coordinator |
Robby Tanner | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Chad Biesenthal | ... | key grip |
Dannyl Challis | ... | genny op |
Basil Fafard | ... | grip |
Leo Fafard | ... | dolly grip |
Brandon Frank | ... | camera trainee |
Dean Frank | ... | first assistant: camera b |
Dwayne Geiger | ... | grip |
Austin Grass | ... | camera trainee |
Chadd Harbold | ... | still photographer |
Gordon Hearn | ... | best boy grip |
Todd Irving | ... | first assistant: camera a |
Michael Koshkin | ... | b camera operator/director of photography: second unit |
Peter La Rocque | ... | gaffer |
Cory MacLean | ... | best boy electric (as Corey Maclean) |
Rhys Pugh | ... | camera trainee |
Stephen Simons | ... | camera trainee |
Wyatt Thorseth | ... | lamp operator / lighting technician |
Casting Department
Faith Abraham | ... | casting assistant |
Leeann Hurren | ... | extras casting assistant |
Chad Eric Murnane | ... | casting associate (as Chad Murnane) |
Wayne Slinn | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Zehava Davidov | ... | seamstress |
James Gordon | ... | breakdown artist |
Natalia Kulicheinko | ... | cutter/tailor |
Celeste Pinder | ... | cutter/tailor |
Vaghn Rice Jr. | ... | extras costume supervisor |
Emily Ritenburg | ... | buyer |
Krista Rohatyn | ... | costumer |
Magdalena Shenher | ... | set supervisor |
Joanna Vollhoffer | ... | assistant costume designer |
Editorial Department
Rigo Garay | ... | post-production assistant |
Ari Rothschild | ... | colorist |
Tim Thurmeier | ... | assistant editor |
Location Management
Hugh Patterson | ... | location manager |
Scott Selby | ... | assistant location manager |
Scott G. Selby | ... | assistant location manager |
Script and Continuity Department
Mary Berntson | ... | script supervisor |
Transportation Department
Gerard Demaer | ... | transportation captain (as Gerard Damaer) |
Tracy Demaer | ... | driver: honeywagon |
Leo Fafard | ... | driver |
Kevin Fyhn | ... | transportation coordinator |
Danine Schlosser | ... | driver |
Dion Schlosser | ... | driver |
James Schlosser | ... | driver |
Larry Schlosser | ... | driver |
Additional Crew
Dawn Bird | ... | production coordinator |
Jason Bryant | ... | utility stand in |
Nigel Crook | ... | production accountant |
Bob Derroch | ... | armorer |
Jim Fraser | ... | bg wrangler |
Chadd Harbold | ... | epk |
Dylan O'Toole | ... | office production assistant |
Daniel Obzejta | ... | title design |
Karen Plumb | ... | assistant accountant |
James Pratt | ... | firearms handler |
Jessica Watch | ... | production coordinator (as Jessica Gaube) |