Directed by
Frank Oz |
Writing Credits (WGA)
Dean Craig | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Matthew Macfadyen | ... | Daniel (as Matthew MacFadyen) | |
Keeley Hawes | ... | Jane | |
Andy Nyman | ... | Howard | |
Ewen Bremner | ... | Justin | |
Daisy Donovan | ... | Martha | |
Alan Tudyk | ... | Simon | |
Jane Asher | ... | Sandra | |
Kris Marshall | ... | Troy | |
Rupert Graves | ... | Robert | |
Peter Vaughan | ... | Uncle Alfie | |
Thomas Wheatley | ... | The Reverend | |
Peter Egan | ... | Victor | |
Peter Dinklage | ... | Peter | |
Brendan O'Hea | ... | Undertaker | |
Jeremy Booth | ... | Mourner | |
Angela Curran | ... | Sandra's Friend | |
Gareth Milne | ... | Edward | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Paul Buchanan | ... | Pall Bearer (uncredited) | |
Kelly Eastwood | ... | Katie (uncredited) |
Produced by
Philip Elway | ... | executive producer |
Andreas Grosch | ... | producer |
William Horberg | ... | executive producer |
Josh Kesselman | ... | co-producer |
Sidney Kimmel | ... | producer |
Alex Lewis | ... | co-producer |
Laurence Malkin | ... | producer |
Diana Phillips | ... | producer |
Share Stallings | ... | producer |
Bruce Toll | ... | executive producer |
Bruce Webb | ... | co-producer (uncredited) |
Music by
Murray Gold |
Cinematography by
Oliver Curtis | ... | director of photography |
Editing by
Beverley Mills |
Casting By
Gail Stevens |
Production Design by
Michael Howells |
Art Direction by
Lynne Huitson | ... | supervising art director |
Set Decoration by
Judy Farr | ... | key set decorator |
Costume Design by
Natalie Ward |
Makeup Department
Julie Dartnell | ... | hair stylist / makeup artist |
Frances Hannon | ... | hair designer / makeup designer |
Marilyn MacDonald | ... | hair stylist (as Marilyn McDonald) / makeup artist (as Marilyn McDonald) |
Gemma Richards | ... | hair stylist / makeup artist |
Production Management
Stephen Barker | ... | post-production supervisor |
Richard Hewitt | ... | production supervisor |
Aaron Merrell | ... | director of production: SKE |
Diana Phillips | ... | unit production manager |
Hugo Smith-Bingham | ... | unit manager |
Kerstin Dyroff | ... | production manager: VIP Medienfons (uncredited) |
Mike Morrison | ... | production manager (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Joey Coughlin | ... | third assistant director |
Sean Guest | ... | first assistant director (as Sean Cameron Guest) |
James Andrew Haven | ... | second assistant director (as James Haven) |
Sarah MacFarlane | ... | second second assistant director |
Art Department
Bruce Bigg | ... | property master |
Matthew Broderick | ... | stand-by propman |
Rob Brown | ... | construction manager |
Ged Dale | ... | prop storeman |
Judy Farr | ... | set decoration buyer |
James Fennessy | ... | stand-by painter |
Hal Forbes-Adam | ... | art department work experience |
John Greaves | ... | storyboard artist |
Peter Hasler | ... | dressing propman |
Robert Irvine | ... | stand-by painter |
Paul Lynford | ... | stand-by carpenter |
Katie MacGregor | ... | art department assistant |
Lisa Meller | ... | art department work experience |
Graham Mitchell | ... | carpenter |
Mitch Niclas | ... | stand-by propman |
Matthew Robinson | ... | draftsperson (as Matt Robinson) |
Frank Rodreguez | ... | stand-by painter |
Warren Stickley | ... | dressing propman |
Lee Thurbun | ... | construction chargehand |
Andy Tomlinson | ... | stand-by art director |
Stuart Watson | ... | construction manager |
Max Woodhead | ... | art department work experience |
Graham Caulfield | ... | drapes master (uncredited) / upholstery (uncredited) |
Robert J. Dugdale | ... | scenic artist (uncredited) |
Sound Department
Lucy Barnes | ... | foley artist |
Phil Freudenfeld | ... | foley mixer |
Rachel H. Gibson | ... | foley editor |
Stephen Gilmour | ... | sound assistant (as Steve Gilmour) |
Peter Gleaves | ... | adr mixer / foley mixer |
Tim Hands | ... | supervising sound editor |
Mary Whitby James | ... | foley artist |
Philip Jenkins | ... | assistant sound re-recording mixer |
Nick Kray | ... | foley mixer |
John Midgley | ... | sound mixer |
Clive Osborne | ... | boom operator |
Adrian Rhodes | ... | re-recording mixer / sound effects editor |
Gavin Rose | ... | assistant sound editor |
Ruth Sullivan | ... | foley artist |
Garry Fiferman | ... | sound (uncredited) |
Steve Gilman | ... | assistant sound (uncredited) |
Visual Effects by
Louie Alexander | ... | retouch and restoration: Framestore CFC |
Ben Baker | ... | head of digital lab: Framestore CFC |
Helen Bunker | ... | lead compositor: Framestore CFC |
Jason Burnett | ... | scanning and recording: Framestore CFC |
Andy Burrow | ... | scanning and recording manager: Framestore CFC |
Eric D'Souza | ... | digital lab engineer: Framestore CFC |
Keith Devlin | ... | lead 2D compositor: Cinesite |
Jerome Dewhurst | ... | digital lab engineer: Framestore CFC |
Paul Doogan | ... | scanning and recording: Framestore CFC |
Paul Edwards | ... | visual effects producer: Cinesite |
James D. Fleming | ... | digital paint & rotoscope artist: Framestore CFC (as James Fleming) |
Joe Godfrey | ... | scanning and recording: Framestore CFC |
Adam Hawkes | ... | retouch and restoration: Framestore CFC |
Yan Jennings | ... | film mastering engineer: Framestore CFC |
Aaron Lear | ... | retouch and restoration: Framestore CFC |
Ben Lock | ... | visual effects producer: Framestore CFC |
Kevin Lowery | ... | film mastering engineer: Framestore CFC |
Roz Lowrie | ... | visual effects editorial: Framestore CFC |
Savneet Nagi | ... | retouch and restoration: Framestore CFC |
Dan Perry | ... | scanning and recording: Framestore CFC |
Ian Redmond | ... | digital lab engineer: Framestore CFC |
Sue Rowe | ... | visual effects supervisor: Cinesite |
Donna Smith | ... | visual effects editorial: Framestore CFC |
Vishal Songara | ... | data operator: Framestore CFC |
Odean Thompson | ... | retouch and restoration: Framestore CFC |
Dan Victoire | ... | data operator: Framestore CFC |
Simon Wessely | ... | scanning and recording: Framestore CFC |
Erik Dehkhoda | ... | digital retouching (uncredited) |
David Johnston | ... | data operator: Framestore CFC (uncredited) |
Adrian Lee | ... | digital I/O: Cinesite (uncredited) |
Guy Nesfield | ... | data operator (uncredited) |
Stuart Nippard | ... | retouch and restoration: Framestore CFC (uncredited) |
Aatesh Shah | ... | systems engineer: Framestore CFC (uncredited) |
Nick Stanley | ... | retouch and restoration: Framestore CFC (uncredited) |
Shahin Toosi | ... | digital paint & roto artist: Framestore CFC (uncredited) |
Stunts
Nick Hobbs | ... | stunt driver |
Gareth Milne | ... | stunt coordinator |
Peter Pedrero | ... | stunt rigger (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Lou Bogue | ... | electrician (as Louis Bogue) |
Paul Borg | ... | generator operator |
John Campbell | ... | electrician |
Ryan Claffey | ... | b camera trainee |
Paul Cronin | ... | generator operator |
Camilla Drennan | ... | second assistant camera: "a" camera |
John Fennelly | ... | stand-by rigger (as John Fenelly) |
Lee Godfrey | ... | camera trainee |
Stuart Godfrey | ... | key grip |
Keith Hamshere | ... | still photographer |
Dylan Jones | ... | digital video assist operator |
Kenny Monger | ... | best boy electric |
Michael E. Pacheco | ... | rigging grip |
Gary Parnham | ... | additional electrician |
James Perry | ... | camera trainee |
Hilda Sealy | ... | first assistant camera: "a" camera |
Paul Toomey | ... | gaffer |
Dan Garlick | ... | second grip (uncredited) |
Jo Gibbs | ... | additional camera loader (uncredited) |
Oliver Loncraine | ... | first assistant camera: "b" camera (uncredited) |
Ben Perry | ... | first assistant camera/dailies (uncredited) |
Tom Scott | ... | rigger (uncredited) |
Casting Department
William Davies | ... | casting associate |
Louis Elman | ... | adr voice casting |
Will Davis | ... | casting assistant (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Mark Ferguson | ... | assistant costume designer |
Natalia Georgiadou | ... | wardrobe |
Fiona MacKinnon | ... | extras costumer |
David Otzen | ... | costume assistant |
Tamsin Wright | ... | costume assistant |
Editorial Department
Cherri Arpino | ... | dailies producer |
Gavin Buckley | ... | first assistant editor |
Sarah Gower | ... | digital intermediate producer: Framestore CFC (as Sarah Micallef) |
Jan Hogevold | ... | digital intermediate executive producer: Framestore CFC |
Brian Krijgsman | ... | digital intermediate colorist: Framestore CFC |
Natasha McLeod | ... | post-production coordinator (as Natasha Marsh) |
Mike Morrison | ... | digital intermediate production manager: Framestore CFC |
Angus Munro | ... | avid engineer |
Edward Randolph | ... | editorial trainee |
Donna Smith | ... | digital intermediate editorial: Framestore CFC |
Annabel Wright | ... | digital intermediate conform editor: Framestore CFC |
Marc Eskenazi | ... | on-line editor (uncredited) |
Matthew Streatfield | ... | assistant editor: Technicolor (uncredited) |
Location Management
Rod Haak | ... | location manager |
Steve Hart | ... | location scout |
Music Department
Becky Bentham | ... | music supervisor: Hot House Music |
Mark Berrow | ... | musician: violin |
Paul Clarvis | ... | musician: drums |
Mitchell Dalton | ... | musician: guitar (as Mitch Dalton) |
Philippa Davies | ... | musician: alto flute and flute |
Olga FitzRoy | ... | assistant music engineer (as Olga Fitzroy) |
Ben Foskett | ... | additional orchestrator / music preparation |
Ben Foster | ... | conductor / orchestrator |
Murray Gold | ... | music arranger |
Tracey Goldsmith | ... | musician: accordion |
Isobel Griffiths | ... | musician contractor (as Isobell Griffiths) |
Dave Hartley | ... | musician: piano |
Allan Jenkins | ... | music editor |
Gary Kettel | ... | musician: percussion |
Gabrielle Lester | ... | orchestra leader: The London Metropolitan Orchestra (as Gaby Lester) |
Steve McManus | ... | musician: double bass |
John Parricelli | ... | musician: guitar, mandolin, banjo, ukelele |
Nyree Pinder | ... | music supervisor: Hot House Music |
Owen Slade | ... | musician: tuba |
Mark Tucker | ... | music mixer / music recordist |
Jake Jackson | ... | music recording mixer (uncredited) |
Skaila Kanga | ... | musician: harp (uncredited) |
Bruce White | ... | musician: viola (uncredited) |
Script and Continuity Department
Liz Elizabeth West | ... | script supervisor (as Liz West) |
Transportation Department
Phil Allchin | ... | transportation captain |
Danny Brown | ... | driver: wardrobe truck |
John Burden | ... | driver: minibus |
Simon Burgess | ... | driver: make-up & hair truck |
Colin Davies | ... | driver: producers |
Lloyd Eaton | ... | facilities coordinator |
Mike Elliott | ... | driver: Mr. Oz |
Tim Harrison | ... | driver: stand-by construction truck |
Ronald Hooker | ... | driver |
Pat Jinks | ... | driver: camera truck |
Steve John | ... | driver: stand-by props truck (as Stevie John) |
Martin Lewis | ... | driver: camera truck |
Vic Minay | ... | unit driver |
Abbi Ozturk | ... | unit driver |
Terry Rhys | ... | unit driver |
Gary Barnes | ... | daily unit driver (uncredited) |
Guy Bostock | ... | vehicle coordinator (uncredited) |
Peter Collins | ... | daily unit driver (uncredited) |
Tony Jayes | ... | daily unit driver (uncredited) |
Roy Kirkman | ... | daily unit driver (uncredited) |
Additional Crew
Josef Brandmaier | ... | bank manager |
Kate Brontë-Stewart | ... | floor runner (as Kate Bronte-Stewart) |
Julie Burnham | ... | unit nurse |
Donna Casey | ... | second assistant accountant |
Anna Cash | ... | stand-in |
Hannah Collett | ... | assistant production coordinator |
Dennis Davidson | ... | international publicity |
Paul Davies | ... | stand-in: Matthew Macfadyen |
Carolyn Davis | ... | travel services: US, New Act Travel |
Greg Doherty | ... | stand-in |
Simon Hill | ... | first assistant accountant |
Julia Hilliard | ... | production assistant |
Mex Horne | ... | stand-in |
Mick Hurrell | ... | health and safety officer |
Lieve Jansen | ... | completion guarantor |
Julia Jones | ... | unit publicist |
Solomon J. LeFlore | ... | production financing |
Mark R. Lindsay | ... | sales representative (as Mark Lindsay) |
Sandrine Loisy | ... | floor runner |
Natasha McLeod | ... | assistant: Mr. Oz (as Natasha Marsh) |
Patrick Nethercoat | ... | title designer |
Jeremy Pelzer | ... | studio director: Ealing Studios |
Felix Phillips | ... | legal consultant: USA |
Luke Randolph | ... | completion guarantor: for International Film Guarantors |
Gemma Read | ... | floor runner |
Sue Roberts | ... | travel services: UK, Scallywag Travels |
Julie Roze | ... | production runner |
Tom Fenwick Smith | ... | production runner (as Tom Fenwick-Smith) |
Karen Smithson | ... | stand-in |
Maxine Stanley | ... | post-production accountant |
Trevor Stanley | ... | production accountant |
Isobel Thomas | ... | production coordinator |
San San F. Young | ... | production assistant |
Cassandra Barbour | ... | rights and clearances (uncredited) |
Carles Berot | ... | dubbing supervisor (uncredited) |
Finn Brandt | ... | title designer (uncredited) |
Florian Harms | ... | legal counsel: VIP (uncredited) |
Eva Neufahrt | ... | production controller: VIP Medienfonds (uncredited) |
Berit Norrenberg | ... | legal counsel: VIP (uncredited) |
Nick Pearson | ... | construction nurse (uncredited) |
Laura Sevier | ... | rights & clearances (uncredited) |
Daniel Villagomez | ... | credits administrator (uncredited) |
Chris Wilson | ... | stand-in (uncredited) |
Sylvi Woitusch | ... | production assistant: VIP Medienfonds (uncredited) |
Thanks
Michelle Booker | ... | special thanks |
Leslie Converse | ... | special thanks |
Adam Davies | ... | special thanks |
Michael Emptage | ... | special thanks |
Lisa Garner | ... | thanks |
Martin Haines | ... | special thanks |
Anna Hugo | ... | special thanks |
Lorraine Leonida | ... | special thanks |
Joel Mendoza | ... | special thanks |
John Rea | ... | special thanks |
Annemarie Stroo | ... | special thanks |
Chad Thumann | ... | special thanks |
Henry Tomlinson | ... | special thanks |
Adam Ziff | ... | special thanks |