Directed by
Anthony Waller |
Writing Credits
Anthony Waller | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Alexander Atanesyan | ... | co-producer (as Alexander Atanesjan) |
Alexander Buchman | ... | producer |
Richard Claus | ... | executive producer |
Marina Kapustina | ... | line producer |
Werner König | ... | associate producer |
Pieter Lony | ... | associate producer |
Grigory Ryazhsky | ... | co-producer |
Norbert Soentgen | ... | producer |
Anthony Waller | ... | producer |
Music by
Wilbert Hirsch |
Cinematography by
Egon Werdin | ... | director of photography |
Editing by
Peter R. Adam |
Casting By
Noel Davis | ||
Elena Denisova | ||
Nina Sokol-Matsuk |
Production Design by
Matthias Kammermeier |
Art Direction by
Barbara Becker |
Costume Design by
Svetlana Luzanova |
Makeup Department
Arina Morozova | ... | makeup artist (as Irina Morozova) |
Maria Smirnova | ... | makeup assistant (as Masha Smirnova) |
Production Management
Tatyana Zhigayeva | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Boris Blank | ... | assistant director |
Marat Rafikov | ... | assistant director |
Art Department
Tamara Garanch | ... | set dresser |
Valery Gorkov | ... | set dresser |
Steffi Kammermeier | ... | props coordinator (as Stephie Kammermeier) |
Vladimir Murzin | ... | construction architect |
Vladimir Posternak | ... | construction architect |
Valery Semyonov | ... | set dresser |
Yelena Shkatova | ... | property master |
Ludmilla Tebiakina | ... | props assistant |
Viktor Tolkachyov | ... | props assistant (as Victor Tolkochlov) |
Sound Department
Peter R. Adam | ... | adr editor |
Albert Avramenko | ... | sound recordist |
Richard Borowski | ... | re-recording mixer |
Benedikt Just | ... | sound trainee |
Alexander Kochubey | ... | boom operator |
Manuel Laval | ... | sound effects editor / supervising sound editor |
Emilie McLaughlin | ... | assistant sound effects editor |
Matthias Münster | ... | assistant sound re-recording mixer |
Jörn Poetzl | ... | foley artist |
Valery Sharov | ... | boom operator |
Special Effects by
Victor Orlov | ... | special effects |
Pavel Terchov | ... | special effects |
Visual Effects by
Christian Burgdorff | ... | visual effects supervisor |
Stunts
Elia Antonova | ... | stunts |
Aleksandr Balabushevich | ... | stunts |
Sergey Chekrygin | ... | stunts |
Vasili Grishin | ... | stunts |
Zhana Izosimova | ... | stunts |
Yuriy Sysoev | ... | stunts (as Uri Sisoev) |
Sergei Vorobyov | ... | stunt coordinator (as Sergei Vorobiov) |
Camera and Electrical Department
Valentina Andreanova | ... | primary lighting technician |
Stefan Austmeyer | ... | first assistant camera |
Victor Bailov | ... | primary lighting technician |
Sergej Beliakov | ... | secondary lighting technician |
Uri Dokuchaev | ... | camera operator |
Elena Dunaykina | ... | clapper loader |
Kiril Fedin-Krugliakov | ... | second assistant camera |
Nikolay Gnisyuk | ... | still photographer |
Uri Hazanov | ... | grip |
Nikolai Ivanishin | ... | grip |
Dimitri Krilov | ... | secondary lighting technician |
Anton Kuligin | ... | video assist operator |
Grigory Kunakovsky | ... | primary lighting technician |
Alexei Kutsnetsov | ... | assistant camera: second unit |
Boris Lamdon | ... | primary gaffer |
Andrey Laptev | ... | primary lighting technician |
Genady Lobachlov | ... | primary lighting technician |
Ivan Mandur | ... | grip |
Thomas Merker | ... | assistant camera |
Anatoli Pashvikin | ... | still photographer |
Nikolai Porschnev | ... | secondary lighting technician |
Vladimir Rogozin | ... | secondary gaffer |
Jekaterina Rudionov | ... | clapper loader |
Michail Shikaliov | ... | grip |
Anatoli Sokolov | ... | grip |
Sergei Svetlyakov | ... | secondary lighting technician (as Sergej Svetliakov) |
Dmitry Vostrov | ... | primary lighting technician |
Anthony Waller | ... | camera operator |
Egon Werdin | ... | camera operator |
Oleg Zhuravfiov | ... | key grip |
Costume and Wardrobe Department
Svetlana Avdeeva | ... | wardrobe |
Editorial Department
Bert Brücker | ... | negative cutter |
Jörg Eybl | ... | color timer |
Manuel Laval | ... | assistant film editor |
Location Management
Yelena Boguslavskaya | ... | location manager (as Elena Boguslavskaya) |
Valeri Bondarenko | ... | location manager |
Music Department
Boris Jojic | ... | orchestrator |
Konstantin Krimets | ... | conductor |
Arseniy Lapisov | ... | music recording supervisor (as Arseny Lapasov) |
Frank Reinke | ... | music recordist |
Script and Continuity Department
Alexei Aleshkovski | ... | continuity |
Theodore Gershuny | ... | script consultant (as Ted Gerschuny) |
Marcus O. Rosenmüller | ... | script consultant (as Marcus Rosenmüller) |
Martin Thau | ... | script consultant |
Additional Crew
Ariane Büsch | ... | production assistant: Germany |
Martina Elsner | ... | production secretary: Germany |
Karl-Ludwig Frick | ... | computer programmer |
Pia Greschner | ... | production assistant: Germany |
Karin Jensen | ... | production secretary: Germany |
Evgeny Kovalchuk | ... | production assistant |
Rita Kovalenko | ... | production accountant |
Rosa Kulabuhova | ... | production assistant |
Natalya Polyushkina | ... | assistant: Mr. Waller (as Natalia Poliushkina) |
Alexander Sharafutdinov | ... | production assistant |
Vlad Taupesh | ... | mask maker (as Vlad Taupes) |
Viola Winokan | ... | production assistant: Germany |
Anne Lara | ... | press attache: France (uncredited) |